Pregled bibliografske jedinice broj: 1188765
„Poticanje prijenosa znanja i ulaganja u ljudski kapital kao pretpostavka uspješnosti poslovanja na ruralnim područjima“
„Poticanje prijenosa znanja i ulaganja u ljudski kapital kao pretpostavka uspješnosti poslovanja na ruralnim područjima“ // DRUŠTVENI I GOSPODARSKI RAZVOJ RURALNIH KRAJEVA U ZEMLJAMA JUGOISTOČNE EUROPE – IZAZOVI I RAZVOJNE MOGUĆNOSTI / Boban, Marija (ur.).
Knin: Veleučilište Marko Marulić u Kninu, 2020. str. 112-121 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1188765 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Poticanje prijenosa znanja i ulaganja u ljudski kapital kao pretpostavka uspješnosti poslovanja na ruralnim područjima“
(Encouraging the transfer of knowledge and investment in human capital as a prerequisite for business success in rural areas)
Autori
Mihanović, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
DRUŠTVENI I GOSPODARSKI RAZVOJ RURALNIH KRAJEVA U ZEMLJAMA JUGOISTOČNE EUROPE – IZAZOVI I RAZVOJNE MOGUĆNOSTI
/ Boban, Marija - Knin : Veleučilište Marko Marulić u Kninu, 2020, 112-121
ISBN
978-953-7504-20-5
Skup
Društveni i gospodarski razvoj ruralnih krajeva u zemljama jugoistočne Europe – izazovi i razvojne mogućnosti
Mjesto i datum
Knin, Hrvatska, 21.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
ruralna područja, prijenos znanja, ulaganje u ljudski kapital, uspješnost
(ural areas, knowledge transfer, investment in human capital, performance)
Sažetak
U ovom radu procjenjujemo povezanost rastućih problema ruralnih područja Republike Hrvatske s nedostatnim prijenosom znanja i ulaganja u ljudski kapital. Trend upravljanja znanjem jedan je od najvažnijih elemenata za utvrđivanje vrijednosti organizacije, a to uključuje i naglašava važnost ljudi i njihovih znanja kao kreativnog potencijala i pretpostavke poslovnog uspjeha te utjecaja na učinkovitu organizaciju poslovanja, poslovnu inovaciju i odnos prema kupcu. Loša demografska slika i trendovi na ruralnom području, poput iseljavanja, zbog nemogućnosti zapošljavanja i nedostatka perspektive, dovode do naglog starenja ruralnog stanovništa, neodrživosti zdravstvenih i mirovinskih fondova, nedostatnosti prihoda od poreza te zaostajanja obrazovnog sustava. Stoga smanjenje broja nezaposlenih u ruralnim područjima podrazumijeva otvaranje novih tvrtki, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava ili seoskih gospodarstava, utemeljnih na razvoju i/ili uvođenju novih proizvoda i usluga. Navedeno podrazumijeva upravljanje obrazovanim i visoko kompetentnim timovima, koje nije lako pronaći u ruralnim područjima. Stoga je jedna od najvažnijih zadaća središnje države i lokalne samouprave u ruralnim područjima pokrenuti proces ulaganja u ljudski kapital i ljudske resurse – između ostalog i poticanjem obrazovanja općenito, a posebno visokog obrazovanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija