Pregled bibliografske jedinice broj: 1187804
Ratni znakovi u Osijeku 1914. (Osvrt na „Odbor za podvorbu putujućih i ranjenih vojnika
Ratni znakovi u Osijeku 1914. (Osvrt na „Odbor za podvorbu putujućih i ranjenih vojnika // RADOVI Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Đakovu / Šanjek, Franjo ; Aračić, Pero (ur.).
Zagreb : Đakovo: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2018. str. 73-93
CROSBI ID: 1187804 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ratni znakovi u Osijeku 1914. (Osvrt na „Odbor za podvorbu putujućih i ranjenih vojnika
(Signs of war in Osijek 1914)
Autori
Živaković-Kerže, Zlata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
RADOVI Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Đakovu
Urednik/ci
Šanjek, Franjo ; Aračić, Pero
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb : Đakovo
Godina
2018
Raspon stranica
73-93
ISSN
2623-9302
Ključne riječi
ratna godina 1914., Osijek, Glavni ornjogradski kolodvor, "Odbor za podvorbu putujućih vojnika i ranjenika", bolnice, gimnazijalci
(war year 1914, Osijek, main uptown railway station, "Board for the service of travelling soldiers and the wounded", hospitals, high school students)
Sažetak
Iako su ratne operacije u Prvom svjetskom ratu uglavnom mimoišle hrvatsko područje, pa tako i Osijek, upravno, gospodarsko, prosvjetno, zdravstveno i vojno središte, na bojišta su upućeni brojni hrvatski vojnici mobilizirani u postrojbama austro-ugarske vojske. Stoga je svakodnevno od kasnog ljeta 1914., kada je u Osijeku osnovan Odbor za podvorbu putujućih vojnika i ranjenika te otvorene „provizorne“ ratne bolnice, osječki Glavni gornjogradski kolodvor bio mjesto na koje su stizali transporti s ranjenicima, koji su za cijelo vrijeme odvijanja Prvoga svjetskoga rata donosili Osječanima ratne znakove. Odbor je posluživao vojnike koji su putovali vlakom na bojišnicu ili s bojišnice kućama, te krijepio brojne ranjenike, i to teške koji su dopremani u osječke i druge bolnice te one lakše ranjene koji su dolazili i prolazili kroz kolodvor. Činila ga je nekolicina učenika osječke Velike kraljevske realne gimnazije pod vodstvom svojih profesora na čelu s osječkim odvjetnikom Mosinom Kleinom i brojnim građanstvom. Svakodnevno su vojnicima i ranjenicima dijelili kruh, cigarete i bojne dopisnice, ponekad slaninu i kolače. Krijepili su ih čajem i vodom, te im davali priliku da se i operu. Za rad takovog Odbora brojno građanstvo i stanovništvo okolnih mjesta osiguravalo im je za te potrebe novac i živež. Članak je napisan na temelju arhivskog gradiva pohranjenog u Državnom arhivu u Osijeku i na temelju zapisa neimenovanih osječkih novinara dnevnih listova Die Drau, Slavonische Presse i Narodna, tj. Hrvatska, obrana te dnevnika kirurga Vatroslava Florschütza i gimnazijskog profesora Ivana Medveda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina, Povijest