Pregled bibliografske jedinice broj: 1187166
Trendovi longitudinalne dimenzionalnosti skeleta u suvremenom hrvanju grčko-rimskim načinom
Trendovi longitudinalne dimenzionalnosti skeleta u suvremenom hrvanju grčko-rimskim načinom // International Scientific Conference “Training Technologies in Martial Sports“ / Zubanov, Violeta ; Nešić, Milan (ur.).
Novi Sad: Fakultet za sport i turizam, Novi Sad, 2020. str. 67-74 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1187166 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Trendovi longitudinalne dimenzionalnosti skeleta u suvremenom hrvanju grčko-rimskim načinom
(Trends of Longitudinal Skeletal Dimensionality in Modern Greco-Roman Wrestling)
Autori
Žugaj, Nenad ; Karninčić, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
International Scientific Conference “Training Technologies in Martial Sports“
/ Zubanov, Violeta ; Nešić, Milan - Novi Sad : Fakultet za sport i turizam, Novi Sad, 2020, 67-74
Skup
International Scientific Conference: Training Technologies in Martial Sports
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija, 02.10.2020. - 10.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
olimpijsko hrvanje, antropomoterija, tjelesna visina
(Olympic wrestling, anthropomotory, body height)
Sažetak
Sažetak: Tijelo je stabilnije što mu je težište niže, a površina oslonca veća. Sukladno tom načelu fizike, u hrvanju je bilo poželjno imati nizak centar težišta što je jasno isticala literatura vezana za hrvački sport. Mirzei (2011) objavljuje podatke studije slučaja po kojoj je četverostruki svjetski prvak u hrvanju viši od protivnika, te ima značajno duže ruke. Nakon tog rada u novijoj literaturi se može pronaći teza po kojoj je poželjno da hrvač bude viši, odnosno duži od svojih protivnika. Postavlja se pitanje da li se u novije vrijeme nešto promijenilo u hrvačkom sportu, te je veći longitudinalan rast skeleta poželjan u hrvanju. Uzorak ispitanika sačinjava 274 hrvača grčko-rimskim načinom koji su osvojili medalju na svjetskom prvenstvu u periodu od 10 godina. Varijable su tjelesne visine hrvača podijeljenih u tri težinske kategorije koji su osvojili medalju u periodu od 2009. do 2019. Sve varijable su obrađene deskriptivnom statistikom, a razlike među grupama odnosno među godinama testirane su one way ANOVA metodom sa Fisher LSD testom u post-hoc analizi. Nema statistički značajnih razlika u tjelesnoj visini u proteklih deset godina niti u jednoj težinskoj grupi kao ni u ukupnom uzorku. Linija trenda ukazuje na blagi trend rasta u lakim težinskim kategorijama, ali je taj trend posljedica podizanja najniže kategorije sa 50 kg na 55 kg. Bez obzira na to što je u općoj populaciji konstantan blagi trend rasta u visinu, kod vrhunskih hrvača on nije prisutan. Možemo zaključiti da i dalje važi pravilo da je nisko težište poželjno u hrvanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kineziologija