Pregled bibliografske jedinice broj: 1185173
Višegodišnji proračunski okvir EU i Europski zeleni plan
Višegodišnji proračunski okvir EU i Europski zeleni plan, 2021., diplomski rad, preddiplomski, Ekonomski fakultet u Rijeci, Rijeka
CROSBI ID: 1185173 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Višegodišnji proračunski okvir EU i Europski zeleni
plan
(Multiannual Financial Framework of the EU and the
European Green Deal)
Autori
Smirnov, Stella
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Ekonomski fakultet u Rijeci
Mjesto
Rijeka
Datum
17.09
Godina
2021
Stranica
41
Mentor
Cvečić, Igor
Neposredni voditelj
Tomljanović, Marko
Ključne riječi
Europski zeleni plan, održivi razvoj, europski proračun, izazovi održivog razvoja
(European green plan, sustainable development, european budget, sustainable development challenges)
Sažetak
Predmet ovog završnog rada je predstavljanje Europskog Zelenog plana zajedno s novim Višegodišnjim financijskim okvirom, i učincima održivog razvoja na sadašnje gospodarstvo. Unatoč povijesnom padu aktivnosti, slabostima trenutnog gospodarskog sustava koje su otkrivene s pojavom pandemijske krize, povećanje intenziteta korištenja digitalne tehnologije i nedovoljan stupanj samodostatnosti zemalja zapravo su ukazali na potrebu za uvođenjem koncepta održivog razvoja u europsko gospodarstvo. Radi se o oblikovanju okruženja koje može promicati razvoj i istraživanje u većem obujmu nego što li je bilo moguće s prethodnim proračunskim okvirom. Osim stvaranja otpornosti na vanjske šokove poput kriza izazvanih bolešću, spominje se i uloga obnovljive energije u transportu, poljoprivredi, pohrani energije te reciklaži, koji mogu pridonijeti pozitivnim promjenama u gospodarstvu. Rad identificira dosadašnji učinak i prisustvo ekoloških mjera u europskim politikama koje godinama potiču održivi razvoj, kao i izazove održivog razvoja s kojima će se plan neminovno susresti, poput investicijske nesigurnosti ili manjka znanja i iskustva u izvršenju proračunski financiranih projekata. S jedne strane, veliki proračun implicira jačanje gospodarske kohezije i veća ulaganja u razvoj, dok s druge strane veća sredstva ne garantiraju i njihovo efikasno korištenje. Zaključak rada ide u korist prelaska na održive oblike razvoja s naglaskom na potrebu za pružanje dodatne tehničke i zakonodavne podrške onim članicama koje primjenjuju proračunska sredstva s ispod prosječnom kvalitetom kako bi se izbjeglo udaljavanje od europskih prioriteta o održivom razvoju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
Napomena
Rad je objavljen u sklopu znanstvenog projekta
"PROBLEM-2020 / PROtectionism, Between open
Liberalism and Economic Meltdown in 2020-ies?" (ZIP-
UNIRI-130-3-20)
POVEZANOST RADA
Projekti:
VLASTITA-SREDSTVA-ZIP-UNIRI-2019 - Protekcionzam, između otvorenog liberalizma i ekonomskog sloma 2020-ih? (PROBLEM-2020) (Cvečić, Igor, VLASTITA-SREDSTVA ) ( CroRIS)