Pregled bibliografske jedinice broj: 1183382
“Angelus De Putti” – prilozi za padovanskog kipara u Istri i Venetu
“Angelus De Putti” – prilozi za padovanskog kipara u Istri i Venetu // Radovi Instituta za povijest umjetnosti, 45 (2021), 93-104 doi:10.31664/ripu.2021.45.07 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1183382 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
“Angelus De Putti” – prilozi za padovanskog kipara u Istri i Venetu
(“Angelus De Putti” – New Insights into the Paduan Sculptor’s Activity in Istria and Veneto)
Autori
Pintarić, Mario
Izvornik
Radovi Instituta za povijest umjetnosti (0350-3437) 45
(2021);
93-104
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Angelo De Putti ; Giuseppe De Putti ; Istra ; Žminj ; 18. stoljeće ; mramorna skulptura ; Este ; Salvaterra ; Giovanni Bonazza ; Antonio Bonazza
(Angelo De Putti ; Giuseppe De Putti ; Istria ; Žminj ; 18th century ; marble sculpture ; Este ; Salvaterra ; Giovanni Bonazza ; Antonio Bonazza)
Sažetak
U radu se donose nepoznati arhivski zapisi te nekoliko novih atribucija kojima se proširuje opus padovanskog kipara Angela De Puttija (Padova, oko 1681. – Žminj, 1731.). Majstor je tijekom svoje karijere bio aktivan u Vicenzi, Ferrari, Goriziji i Ljubljani, odnosno na širem području Veneta, Furlanije, Kranjske, Koruške, Istre i Kvarnera. Iako kipar Angelo De Putti ima pozamašnu fortunu criticu i opus, dosad nije bio poznat podatak o njegovoj smrti. Iz novopronađenoga arhivskog zapisa saznajemo kako je Angelo De Putti umro u Žminju 14. ožujka 1731. godine u dobi od otprilike 50 godina te je bio pokopan u mjesnoj župnoj crkvi. Također, donosi se i podatak kako je u Žminju 31. prosinca 1743. godine umro i Angelov sin, kipar Giuseppe. U opus Angela De Puttija prije dolaska u Istru uvrštavaju se kipovi svetog Šimuna Stocka i Terezije Avilske s pročelja crkve Gospe Karmelske u Esteu. Isto tako pripisuju mu se i dva tugujuća anđela iz crkve Madonna del Pilastro u Esteu. Kao majstorov rad prepoznati su i kameni kipovi svetog Antuna Opata, Antuna Padovanskog, Antonina i dva anđela s pročelja župne crkve svetog Antonina u Salvaterri. Uz De Puttijeve kipove, na pročelju u Salvaterri prepoznati su i kipovi Giovannija i Antonija Bonazze. Tako su uz dva anđela s portala crkve u Salvaterri u opus Giovannija Bonazze još uvršteni mramorna figura Gospe Karmelske sa stipesa glavnog oltara crkve Gospe Karmelske u Esteu. S druge strane kao djela Antonija Bonazze prepoznati su kameni kipovi svete Eurozije i svete Ilarije iz Salvaterre te kip Uskrslog Krista s dražbe aukcijske kuće San Felice iz Pistoije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest, Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-human-18-85 - Barokna Rijeka (Kudiš, Nina, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Mario Pintarić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus