Pregled bibliografske jedinice broj: 1180287
Program „Zagreb na Savi“ – utjecaj na podzemne vode i pridružene ekonomske koristi
Program „Zagreb na Savi“ – utjecaj na podzemne vode i pridružene ekonomske koristi // Uređenje rijeke Save od granice s Republikom Slovenijom do grada Siska / Kincl, Branko (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2019. str. 99-114 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1180287 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Program „Zagreb na Savi“ – utjecaj na podzemne vode i pridružene ekonomske koristi
("Zagreb on the Sava" program - impact on groundwater and associated economic benefits)
Autori
Posavec, Kristijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Uređenje rijeke Save od granice s Republikom Slovenijom do grada Siska
/ Kincl, Branko - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2019, 99-114
Skup
Zagreb na Savi: Analize u okviru studije izvedivosti
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.06.2018
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Program „Zagreb na Savi” ; podzemna voda ; numeričko modeliranje ; ekonomske koristi
(Program "Zagreb on the Sava" ; groundwater ; numerical modeling ; economic benefits)
Sažetak
Program „Zagreb na Savi“ predviđa izgradnju 10 protočnih hidroelektrana, ukupne instalirane snage 130 MW i prosječne godišnje proizvodnje od gotovo 600 GWh na dionici rijeke Save od granice s Republikom Slovenijom do Siska te izgradnju kanala Sava-Sava, kojima bi se ostvarili važni energetski ciljevi, ali i ciljevi vezani za podzemne vode i obranu od poplava. Za potrebe identifikacije utjecaja izgrađenog stanja Programa na podzemne vode zagrebačkog i samoborsko-zaprešićkog vodonosnika razvijeni su regionalni numerički modeli tečenja podzemne vode za postojeće stanje izgrađenosti i prognozni modeli za izgrađeno stanje. Analiza rezultata prognoznih modela pokazala je da se razine podzemne vode generalno podižu od 2 do 5 m. Negativni trendovi razina podzemne vode se pri tom u potpunosti zaustavljaju, a smjerovi tečenja više nisu dominantno nestacionarni, što potencijalno olakšava buduće remedijacije onečišćenih dijelova vodonosnika. Sveukupne promjene su generalno povoljne jer se zaustavljaju negativni trendovi razina podzemne vode i osigurava se dugoročno stabilna vodoopskrba, što zadovoljava primarne potrebe zagrebačkog vodoopskrbnog sustava. Postiže se dobro kvantitativno stanje vodnih tijela te se zaustavlja kontinuirano smanjenje strateških zaliha podzemne vode u skladu sa Strategijom upravljanja vodama, čime se ispunjavaju i preporuke EU Okvirne direktive o vodama. Također se osigurava i održivost ekosustava ovisnih o podzemnoj vodi. U sklopu ocjene pridruženih ekonomskih koristi analizirane su i novčano vrednovane promjene u prirodnom resursu tj. podzemnoj vodi, izazvane Programom. Za ocjenu ekonomske koristi korištena je Total Economic Value (TEV) metodologija, a koja predstavlja standardni okvir koji se koristi u ekonomiji okoliša. U ekonomskoj ocjeni koristi koju ima podzemna voda, vrednovane su strateške zalihe podzemne vode i potencijalne uštede u potrošnji električne energije vodocrpilišta za javnu vodoopskrbu, za definirano referentno razdoblje Programa. U kontekstu primijenjenog TEV okvira, kao dodatak novčanoj ocjeni, dan je i pregled nad mnoštvom drugih mogućih koristi od podzemne vode koje nisu novčano vrednovane, no imaju svoju vrijednost.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Kristijan Posavec
(autor)