Pregled bibliografske jedinice broj: 1180054
Stres kod medicinskih djelatnika u radu s psihički bolesnim osobama
Stres kod medicinskih djelatnika u radu s psihički bolesnim osobama // Zbornik radova 6. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa, "Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu" / Trošt Bobić, Tatjana ; Marinčić, Mile ; Janković, Slavicav ; Šklempe Kokić, Iva. (ur.).
Ivanić Grad: Visoka škola Ivanić-Grad, Veleučilište „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru, 2020. str. 355-368 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1180054 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stres kod medicinskih djelatnika u radu s psihički bolesnim osobama
(Stress in medical professionals who work with mentally ill patients)
Autori
Štrucelj, Marko ; Horvat, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 6. međunarodnog znanstveno-stručnog skupa, "Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu"
/ Trošt Bobić, Tatjana ; Marinčić, Mile ; Janković, Slavicav ; Šklempe Kokić, Iva. - Ivanić Grad : Visoka škola Ivanić-Grad, Veleučilište „Lavoslav Ružička“ u Vukovaru, 2020, 355-368
Skup
6. međunarodni znanstveno - stručni skup Fizioterapija u sportu, rekreaciji i wellnessu
Mjesto i datum
Ivanić Grad, Hrvatska, 08.10.2020. - 09.10.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
intenzitet stresa ; psihička bolest ; stres na radnom mjestu ; uvjeti rada
(stress intensity ; mental illness ; workplace stress ; work conditions)
Sažetak
Uvod: U današnje vrijeme stres je jedan od najvažnijih čimbenika koji utječu na zdravstveno stanje pojedinca. Pojava prekomjernog stresa na radnom mjestu i negativne posljedice koje on ostavlja vodeći je problem suvremenog svijeta i posljedično se javlja potreba za pronalaskom rješenja tog problema. Cilj ovog rada bio je istražiti postoje li razlike u intenzitetu stresa na radnom mjestu kod medicinskih djelatnika koji rade sa pacijentima sa psihičkom bolesti u odnosu na medicinske djelatnike koji ne rade sa psihički bolesnim pacijentima. Materijali i metode: Istraživanje je provedeno na 60 ispitanika u dobi od 26 do 63 godine. Ispitanici su bili podijeljeni u dvije brojčano identične skupine od po 30 ispitanika. Prvu skupinu činili su medicinski djelatnici Centra za rehabilitaciju “Nada“: medicinske sestre, fizioterapeuti, radni terapeuti i njegovateljice. Drugu skupinu su činili zaposlenici Opće bolnice Karlovac: liječnici specijalisti, medicinske sestre i tehničari, fizioterapeuti. Sudjelovanje u istraživanju je bilo dobrovoljno i anonimno, a provedeno je upitnikom kreiranim pomoću stručne literature korištene za potrebe ovog rada. Rezultati: Istraživanje je pokazalo kako su najveći stresori za sve ispitanike bili financijska ograničenja i organizacija rada. Medicinski djelatnici koji rade sa psihički bolesnim pacijentima bili su na svom radnom mjestu izloženi većem ukupnom intenzitetu stresa. Zaključak: Svi medicinski djelatnici su na svojim radnim mjestima izloženi visokoj razini stresa i neophodno je poduzimanje preventivnih mjera u svrhu poboljšanja uvjeta rada i očuvanja zdravlja medicinskih djelatnika na njihovim radnim mjestima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb