Pregled bibliografske jedinice broj: 1178637
Monitoring zaslanjenja voda i poljoprivrednih tala na području doline Neretve: izvješće za 2020. godinu
Monitoring zaslanjenja voda i poljoprivrednih tala na području doline Neretve: izvješće za 2020. godinu, 2021. (izvještaj).
CROSBI ID: 1178637 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Monitoring zaslanjenja voda i poljoprivrednih tala
na području doline Neretve: izvješće za 2020. godinu
(Monitoring of water and soil salinisation in the
Neretva River Valley: 2020 Annual Report)
Autori
Romić, Davor ; Zovko, Monika ; Bubalo Kovačić, Marina ; Romić, Marija ; Ondrašek, Gabrijel ; Filipović, Lana ; Kranjčec, Filip ; Reljić, Marko ; Maurović, Nada ; Igrc, Marina Diana ; Vranješ, Mijo ; Srzić, Veljko
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, izvještaj
Godina
2021
Ključne riječi
navodnjavanje ; zaslanjivanje ; kakvoća vode ; tlo ; nitrati, Neretva, estuarij
(irrigation ; salinity ; water quality ; soil ; nitrates, the Neretva River, estuary)
Sažetak
Najznačajniji pritisak na području doline Neretve koji može negativno utjecati na održivost poljoprivrednih površina i cijelog ekosustava je zaslanjivanje tala, što je povezano sa stupnjem zaslanjenosti površinske i podzemne vode. Hidrogeološka struktura aluvijalne doline Neretve vrlo je složena te uvjetuje kompleksne procese kretanja vode. Zbog neposredne blizine mora i okršenih vapnenačkih stijena vodonosnika rijeke, prodor morske vode u dolinu Neretve je vrlo izražen i do nekoliko 10-taka km. Posljedica toga su povremeno ili trajno zaslanjeni izvori vode koji se koriste za navodnjavanje, a što može imati brojne negativne posljedice za agrobiocenozu delte. Primarno su ugrožena tla u kojima zbog visokih koncentracija klorida i natrija dolazi do strukturnih promjena, a pojava pokorice i alkalizacija tala jedni su od dijagnostičkih znakova koji ukazuju na smanjenje plodnosti i uporabne vrijednosti tla. U takvom ionskom okolišu kod većine nehalofitnih biljnih vrsta dolazi do brojnih nespecifičnih i specifičnih promjena. Nespecifične promjene usko su povezane s vodnim stresom, a odnose se na promjene u osmotskoj ravnoteži između biljke i tla, gubitku turgora i smanjenju stope rasta. Neki od specifičnijih učinaka posljedica su toksičnosti pojedinačnih iona koji mogu izazvati promjene u staničnoj strukturi, inhibiciju fotosinteze, smanjenje sinteza klorofila, promjene u mineralnoj ishrani biljke te promjene u metabolizmu N. Takvo tlo postaje medij koji ograničava rast poljoprivrednih kultura. Prinosi mogu biti smanjeni i za više od 50% što izravno umanjuje ekonomsku dobit poljoprivrednih proizvođača. Također, brojna znanstvena istraživanja su pokazala da u zaslanjenim uvjetima biljka može pojačano primati i akumulirati određene elemente koji su štetni za ljudsko zdravlje. Stoga se neizostavno nameće potreba za uspostavom kontrole nad daljnjim procesima zaslanjivanja vode i tla u dolini Neretve kako bi se iskoristio puni potencijal ovog područja za održivu poljoprivrednu proizvodnju, ali i zaštitili prirodni resursi što je i glavni cilj ovoga monitoringa. U ovom dokumentu prikazani su rezultati monitoringa koji je proveden u 2020. godini. U razdoblju od siječnja do prosinca 2020. godine ukupno je prikupljeno i u laboratoriju ispitano: 318 uzoraka vode i 56 uzoraka tla. Rezultati su grupirani prema mjernim područjima – melioracijskim jedinicama na području donjeg toka rijeke Neretve da bi se analizirao i prikazao prostorni i vremenski trend promjena u vodama i tlu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
Ostalo-Klasa: 325-01/18-10/221, Urbroj: 374-1-2-19-11, Datum: 15.03.2019. Ev.broj ugovora: 10-021/19, Pozicija Plana: A.04.01.06. - Monitoring zaslanjenja voda i poljoprivrednih tala na području doline Neretve za razdoblje 2019. do 2023. (Romić, Davor; Srzić, Veljko, Ostalo ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, Split
Profili:
Monika Zovko (autor)
Marko Reljić (autor)
Filip Kranjčec (autor)
Lana Filipović (autor)
Marina Bubalo Kovačić (autor)
Gabrijel Ondrašek (autor)
Marija Romić (autor)
Veljko Srzić (autor)
Mijo Vranješ (autor)
Davor Romić (autor)