Pregled bibliografske jedinice broj: 1177222
POložaj organa ciljnog društva u postupku preuzimanja
POložaj organa ciljnog društva u postupku preuzimanja // Pravo u gospodarstvu, (2020), 5/20; 781-827 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1177222 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
POložaj organa ciljnog društva u postupku preuzimanja
(Position of the bodies of the target company in the takeover proces)
Autori
Ivkošić, Marko ; Šumanović, Ivan
Izvornik
Pravo u gospodarstvu (1330-5476)
(2020), 5/20;
781-827
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
preuzimanje dioničkih društava, ciljno društvo, obrambene mjere, ponuda za preuzimanje, ponudbeno razdoblje, pravilo neutralnosti
(takeover of joint.stock companies, target company, defensive measures, takeover bid, bidding period, rule of neutrality)
Sažetak
Zakon o preuzimanju dioničkih društava matični je legislativni instrument kojim se uređuje postupak preuzimanja u hrvatskom pravu. Ponuditelj koji prijeđe kontrolni prag dužan je objaviti ponudu za preuzimanje svih preostalih dionica ciljnog društva. Manjinskim se dioničarima omogućuje da u slučaju promjene kontrolnog dioničara pod povoljnijim uvjetima istupe iz društva, a ponuditelju olakšava planiranje transakcijskih troškova. Ponudbeno razdoblje koje započinje danom javne objave ponude posebno je osjetljivo razdoblje za ciljno društvo, njegove dioničare, članove njegovih organa i zaposlenike i ostale stakeholder-e. Radi ostvarenja pravno političkog cilja slobodnog odlučivanja dioničara ciljnog društva o (ne)prihvatu objavljene ponude za preuzimanje i neometanja ponuditelja, djelovanje upravljačke strukture ciljnog društva tijekom toga razdoblja se značajno ograničava. Radikalno isključenje temeljnog standarda vođenja poslova društva u postupku preuzimanja de lege lata nije primjereno, pa ga treba prilagoditi potrebama hrvatskog pravnog i gospodarskog poretka. Obrazlaže se da snažna pasivizacija uprave nije dobro rješenje radi neodmjerenog zadiranja u nadležnosti organa dioničkog društva uređenih Zakonom o trgovačkim društvima. Odstupanje od općeg prisilnopravnog režima nadležnosti organa mora biti usklađeno s ustavnopravnom načelima primjerenosti i razmjernosti. Predlaže se da se de lege ferenda ublaži striktno pravilo neutralnosti tako da se upravi dopusti i tijekom ponudbenog razdoblja poduzimati radnje koje su u interesu ciljnog društva, a koje bi poduzeo uredan i savjestan gospodarstvenik. Ako bi takve radnje uprave imale protuponuditeljski učinak mogle bi se poduzeti ukoliko ih prethodno odobri nadzorni odbor društva. I nadalje bi se priječilo upravi, upravnom odnosno nadzornom odboru da ometa ili blokira provedbu preuzimanja ciljnog društva iz razloga koji se ne bi mogli podvrći pod interes društva. Ciljnom društvu treba omogućiti da i tijekom ponudbenog razdoblja posluje punim kapacitetom i ostvaruje svoje poslovne prilike, međutim, poduzetničke odluke se ne smiju temeljiti na interesu članova upravljačke strukture da zadrže svoj položaj tako da blokiraju promjenu kontrolnog dioničara. Naime, novi kontrolni dioničar će težiti da što je moguće ranije „ovlada“ ciljnim društvom i da izabere odnosno imenuje povjerljive osobe u upravu, upravni odnosno nadzorni odbor, a uslijed čega postojeći članovi u pravilu gube svoj položaj. Možda ih naklonjenost ponuditelju zaštiti, ali, ona može, bila hinjena ili ne, narušiti zahtijevani standard dužne pozornosti članova uprave, upravnog odnosno nadzornog odbora i otvoriti pitanje njihove odštetne odgovornosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo