Pregled bibliografske jedinice broj: 1175730
Projekt afektivne robotske glave PLEA
Projekt afektivne robotske glave PLEA // Hrvatska 4.0 2021. / Iljaš, Branko (ur.).
Zagreb: Energetika marketing, 2021. (pozvano predavanje, nije recenziran, pp prezentacija, stručni)
CROSBI ID: 1175730 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projekt afektivne robotske glave PLEA
(Project of the affective robotic head PLEA)
Autori
Stipancic, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, pp prezentacija, stručni
Izvornik
Hrvatska 4.0 2021.
/ Iljaš, Branko - Zagreb : Energetika marketing, 2021
Skup
3. konferencija o novim tehnologijama, robotizaciji i automatizaciji u industriji i zgradarstvu
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kognitivna informatika ; robotika ; umjetna inteligencija ; interakcija čovjeka i robota ; multimodalna fuzija informacija
(cognitive informatics ; robotics ; artificial intelligence ; human robot interaction ; multimodal information fusion)
Sažetak
Predstavljen je projekt razvoja afektivnog robota čiji upravljački algoritmi omogućuju djelomičnu percepciju konteksta. Upravljački algoritmi stoga ovdje mogu biti shvaćeni kao pretvornici kontekstualnih informacija (implicitno, kontekst) u podatke (eksplicitno, podatak), što je razina prikladna za korištenje od strane računala. Krajnji rezultat takvog modeliranja predstavlja samo aproksimaciju ljudskog načina zaključivanja. Afektivna robotska glava, koja se koristi kao komunikacijsko sučelje između dvije udaljene stvarne osobe (nastavnika i studenta), upravljana je pomoću Wizard of Oz principa. Po tome principu robotom upravlja druga osoba s udaljenog mjesta i kroz njega ostvaruje svoje djelovanje. Tehnikama vizualizacija informacija kopira se lice stvarne osobe (nastavnika) u realnom vremenu. Ta se slika potom računalno zamjenjuje s virualnim likom koji se projicira pomoću svjetlosnog projektora na lice glave afektivnog robota kojeg promatra druga osoba u komunikaciji. Druga osoba može i ne mora biti svjesna da razgovara sa stvarnom osobom te da se robotska glava ovdje koristi samo kao komunikacijsko sučelje. Koristeći multimodalni pristup robot ima mogućnost tumačiti ljudske neverbalne signale na način da procjenjuje emocionalno stanje osobe s kojom komunicira. U sklopu multimodalnog pristupa analiziraju se tri modalnosti: emocija na licu osobe s kojom se komunicira (lice studenta), razina buke u prostoriji gdje se osoba nalazi te intenzitet kretnji tijela osobe s kojom se komunicira. Multimodalna fuzija informacija potom stvara hipotezu o trenutnom emocijonalnom stanju studenta. Te se informacije potom prenose do osobe koja upravlja robotom te ih ona/on može iskoristiti da po potrebi usmjeri tok prezentacije ili interakcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2020-02-7184 - Afektivna multimodalna interakcija temeljena na konstruiranoj robotskoj spoznaji (AMICORC) (Stipančić, Tomislav, HRZZ - 2020-02) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Tomislav Stipančić (autor)