Pregled bibliografske jedinice broj: 1174620
Povezanost skoliotičnih deformiteta kralježnice sa sindromom bočnoslabinskog mišića - sindrom mišića iliopsoasa
Povezanost skoliotičnih deformiteta kralježnice sa sindromom bočnoslabinskog mišića - sindrom mišića iliopsoasa, 2021., diplomski rad, preddiplomski, Zagreb
CROSBI ID: 1174620 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povezanost skoliotičnih deformiteta kralježnice sa
sindromom bočnoslabinskog mišića - sindrom mišića
iliopsoasa
(Relationship between spine scoliotic deformitis and
syndrome of iliopsoas muslce)
Autori
Masri, Zakarija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Mjesto
Zagreb
Datum
05.11
Godina
2021
Stranica
38
Mentor
Dubravčić-Šimunjak, Sanda
Ključne riječi
skolioza, bočnoslabinski mišić, fizioterapija, postura
(scoliosis, iliopsoas muscle, physiotherapy, posture)
Sažetak
Učestala pojava teških oblika bolesti kralježnice zahtijevaju opsežnija, detaljnija i potpunija istraživanja koja bi povezala međusobne odnose i djelovanja posture, stabilnosti i mobilnosti kralježničnog stupa, ligamenta, intervertabralnih diskova te muskulature na opsežnog i komplesksnost bolova. Deformacija kralježnice kao što je skolioza je u relativno velikom postotku prisutna među populacijom različitih dobnih skupina i može biti uzrokom brojnih tegoba i problema. Bol, narušena funkcionalnost i popratni simptomi uvelike narušavaju zdravlje pacijenata. Povezanost skolioze sa sindromom bočnoslabinskog mišića odnosno mišića iliopsoasa dodatno komplicira pravovaljanu dijagnostiku prisutnosti sidnroma i tijek liječenja samoga sindroma, ali i deformiteta kralježnice. Anatomski, izrazito složeni, bočnoslabinski mišići mogu ozbiljno poremetiti biomehaničku stabilnost kralježnice i zdjelice. Uspješnost liječenja bazira se na individualnom pristupu liječenju svakoga pacijenta, a ovisi s jedne strane o educiranosti, spretnosti i razvijenim sposobnostima fizioterapeuta, a s druge strane o stupnju razvoja sindroma i brzini progresije deformiteta. Multidisciplinarni pristup liječenju može dodatno pomoći pri pravovremenom otkrivanju i liječenju ovih dvaju patoloških stanja. Pretraživanjem baze podataka poput Google znalac, Cochrane Library, Hrčak, Srce i PuMed pronađen je relativno mali broj istraživanja koja se odnose na suodnos skolioze i sindroma mišića iliopsosa s različitim ishodima i rezultatima. Istraživanja nisu ponudila odgovarajuća metode liječenja izuzev jednog rada na malom uzorku ispitanika koji navodi da aktivacija mišića iliopsoasa ima korekcijski učinak na skoliotične krivulje u ispitanika s adolescentnom idiopatskom skoliozom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Sveti Duh",
Sveučilište Libertas
Profili:
Sanda Dubravčić-Šimunjak
(mentor)