Pregled bibliografske jedinice broj: 1173575
Operativne mjere komunističkih represivnih službi prema Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj od 1951. do 1965. godine
Operativne mjere komunističkih represivnih službi prema Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj od 1951. do 1965. godine // Časopis za suvremenu povijset, 3 (2021), 901-922 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1173575 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Operativne mjere komunističkih represivnih službi
prema Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj od 1951. do
1965. godine
(The Operational Measures of Communist Law
Enforcement Authorities Towards the Catholic
Church in Croatia from 1951 to 1965)
Autori
Akmadža, Miroslav
Izvornik
Časopis za suvremenu povijset (0590-9597) 3
(2021);
901-922
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Udba, Hrvatska, Katolička crkva, komunistički režim
(State Security Administration, Catholic Church, Croatia, Communist Regime,)
Sažetak
Nakon uspostave komunističke vlasti u Jugoslaviji i eliminacije svih političkih protivnika, Katolička crkva ostala je jedina snažna i dobro organizirana ustanova u kojoj su komunisti vidjeli mogućeg oponenta. Zato su komunističke vlasti poduzele niz represivnih i političkih mjera kako bi onemogućile njeno javno djelovanje i oslabile njen utjecaj u društvu. U tom smislu provođena su ubojstva i zatvaranja biskupa i svećenika, oduzimana je crkvena imovine, zabranjivan vjerski tisak i vjeronauk, zatvarane su vjerske škole i vršen pritiska na bogoslove da odustanu od školovanja za svećenička zvanja, pokrenuta je promidžbena hajka protiv Crkve i svećenstva, provođena je diferencijacija među svećenstvom posebice preko svećeničkih staleških udruženja, vrbovani su svećenici za suradnju s tajnim službama, te je poduzimano niz drugih mjera za slabljenje crkvenog utjecaja u društvu. Glavnu operativnu ulogu u provođenju tih mjera imale su represivne službe, ponajprije Služba državne sigurnosti (SDS) i ostale službe Sekretarijata unutrašnjih poslova(SUP), kao i Kontraobavještajna služba (KOS). Kako su one vidjele stanje u Katoličkoj crkvi, procjenjivale njenu "neprijateljsku" aktivnost, planirale operativno djelovanje i provodile određene protucrkvene mjere, pokazuju nam njihova godišnja izvješća za Hrvatsku od 1951. do 1965. godine, koja su tek od nedavno postala dostupna javnosti u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-6673 - Rat, žrtve, nasilje i granice slobode u hrvatskoj povijesti 20. stoljeća (WarVic) (Gajger, Vladimir, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Profili:
Miroslav Akmadža
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus