Pregled bibliografske jedinice broj: 1173311
Elektrokemijsko i računalno određivanje redoks svojstava ferocenoliranih purinskih derivata
Elektrokemijsko i računalno određivanje redoks svojstava ferocenoliranih purinskih derivata, 2022., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1173311 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Elektrokemijsko i računalno određivanje redoks svojstava ferocenoliranih purinskih derivata
(ELECTROCHEMICAL AND COMPUTATIONAL DETERMINATION OF REDOX PROPERTIES OF FERROCENOYLATED PURINE DERIVATIVES)
Autori
Bićan, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.01
Godina
2022
Stranica
47
Mentor
Vrček, Valerije
Neposredni voditelj
Toma, Mateja
Ključne riječi
redoks potencijal, računalna kemija, energija HOMO orbitala
(redox potential, computational chemistry, HOMO orbitals energy)
Sažetak
Važno svojstvo ferocenskih nukleobaza predstavlja redoks potencijal kojim se može predvidjeti njihov antitumorski učinak. Osim što se može dobiti eksperimentalno, korištenjem voltametrije, može se dobiti i teorijski primjenom kvantne kemije. To jest DFT-a. Kako bi se dobili rezultati visoke točnosti i preciznosti važan je izbor DFT metode. Stoga je često korištena B3LYP metoda. U ovom radu dokazan je lakši način teorijskog računanja redoks potencijala primjenom DFT metode B3LYP na ferocenoiliranim purinskim derivatima s različitim baznim skupovima za željezo (SDD i LanL2TZf). Umjesto računanja promjene slobodne Gibbsove energije za svaki oksidirani i reducirani oblik spoja u plinovitom i solvatiranom stanju, dovoljni je izračunati energiju HOMO orbitala reduciranog oblika. Do korelacije između energija HOMO orbitala reduciranih oblika analita i njihovih eksperimentalno dobivenih redoks potencijala došlo se na temelju prethodno dokazane korelacije između teorijski izračunatih energija HOMO orbitala reduciranih oblika ferocenoliranih derivata, uz bazni skup LanL2TZf za željezo, i njihovih eksperimentalno dobivenih energija ionizacije. Što je viša energija HOMO orbitale to je niža energija ionizacije spoja. Spojevi s nižom energijom ionizacije lakše se oksidiraju. U radu je dobivena slična korelacija. Što je viša energija HOMO orbitale to je niži redoks potencijal spoja te se lakše oksidira. Za što bolju linearnu korelaciju važan je i bazni skup željeza što je još jednom potvrdilo korištenje LanL2TZf (R2= 0, 9842).Također prilikom mjerenja redoks potencijala cikličkom i pravokutnovalnom voltametrijom potvrđeno je da N7-regiozomeri imaju viši redoks potencijal u usporedbi s odgovarajućim N9-regioizomerima. Voltamometrija bi se mogla koristiti kao jednostavna i brza metoda razlikovanja N7- i N9-ferocenoil nukleobaza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-1137 - Kvantno-kemijski dizajn, priprava i biološka svojstva organometalnih derivata nukleobaza (OrDeN) (Vrček, Valerije, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb