Pregled bibliografske jedinice broj: 1173112
Skladateljski (i pjesnički) prinosi Josipa Florschuetza
Skladateljski (i pjesnički) prinosi Josipa Florschuetza // Glazba prijelaza : svečani zbornik za Evu Sedak / Music of Transition : Essays in Honour of Eva Sedak / Gligo, Nikša ; Davidović, Dalibor ; Bezić, Nada (ur.).
Zagreb: ArTresor naklada ; Hrvatska radiotelevizija ; Hrvatski radio, 2009. str. 250-261
CROSBI ID: 1173112 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Skladateljski (i pjesnički) prinosi Josipa
Florschuetza
(Compositional (and poetic) contributions of Josip
Florschuetz)
Autori
Palić-Jelavić, Rozina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Glazba prijelaza : svečani zbornik za Evu Sedak / Music of Transition : Essays in Honour of Eva Sedak
Urednik/ci
Gligo, Nikša ; Davidović, Dalibor ; Bezić, Nada
Izdavač
ArTresor naklada ; Hrvatska radiotelevizija ; Hrvatski radio
Grad
Zagreb
Godina
2009
Raspon stranica
250-261
ISBN
978-953-6592-67-5
Ključne riječi
Josip Florschuetz, hrvatska glazba, 19. i 20. stoljeće, Hrvatski glazbeni zavod, "Crkvena pjesmarica", solo popijevka, zborske skladbe
(Josip Florschuetz, Croatian music, 19th and 20th century, Croatian music institut, "Crkvena pjesmarica" (Hymnbook), solo song, choral compositions)
Sažetak
Djelovanje Josipa Florschuetza (1864.-1916.), poznatog filologa, koji je studij komparativne filologije, slavistike i germanistike završio u Beču, no široj znanstvenoj i kulturno javnosti manje poznatog skladatelja (i nekadašnjeg studenta glazbe na bečkom Konzervatoriju), na glazbenom bi se planu moglo sagledati iz nekoliko aspekata. Naime, Florschuetz je nekoliko godina obnašao dužnost člana Ravnateljstva Hrvatskoga glazbenog zavoda, okušao se također kao zborovođa Pjevačkog društva "Kolo", nadalje je, zajedno s Antonom Stoecklom objavio "Crkvenu pjesmaricu za dječački mješoviti zbor za obrtnu školu", a uz to, bio je i autorom dvadesetak članaka u kojima je progovorio o raznorodnim temama o glazbi, što ih je objavljivao u "Prosvjeti" i "Pobratimu", no pretežito u "Vijencu". U "Vijencu" su mu tiskane i solopopijevke za alt ili bariton uz pratnju glasovira: 1896. godine "Gdje si dušo?" na stihove Branka Radičevića, te 1897. godine "Sam" na njegove vlastite stihove. Naposljetku, Florschuetz je kao autor dvadesetak vokalnih, pretežito izvornih svjetovnih (većinom zborskih) skladbi te dviju misa, ali i nekoliko obradbi kraćih djela sakralne provenijencije, te i kao autor stihova za većinu svojih skladbi, pridonio razvoju kulturnoga (glazbenoga) stvaralaštva svoje sredine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti, Interdisciplinarne humanističke znanosti