Pregled bibliografske jedinice broj: 1171729
Liječenje multiple skleroze lijekom okrelizumab – retrospektivna 1,5-godišnja analiza u Klinici za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice u Zagrebu
Liječenje multiple skleroze lijekom okrelizumab – retrospektivna 1,5-godišnja analiza u Klinici za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice u Zagrebu // Acta medica Croatica, 74 (2020), 3; 265-269 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 1171729 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Liječenje multiple skleroze lijekom okrelizumab –
retrospektivna 1,5-godišnja analiza u Klinici za
neurologiju Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice
u Zagrebu
(Treatment of multiple sclerosis with ocrelizumab – a
retrospective 1.5-year analysis at Department of neurology,
Sestre milosrdnice University hospital centre in Zagreb)
Autori
Grbić, Nevena ; Jurašić, Miljenka-Jelena ; Zadro Matovina, Lucija ; Zavorero, Iris ; Vinski, Ivana ; Bašić Kes, Vanja
Izvornik
Acta medica Croatica (1330-0164) 74
(2020), 3;
265-269
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
multipla skleroza ; okrelizumab ; liječenje ; iskustva
(multiple sclerosis, ocrelizumab, treatment, experience)
Sažetak
U odnosu na važnost T limfocita u patogenezi multiple skleroze (MS) sve se više otkriva i značenje B limfocita u samoj patogenezi bolesti. Okrelizumab (Ocrevus®, Roche, Njemačka) je monoklonsko protutijelo koje ciljano djeluje na B stanice koje sadrže CD20 antigen. Brojna ispitivanja pokazala su djelotvornost okrelizumaba u liječenju relapsno remitentne multiple skleroze (RRMS) i primarno progresivne multiple skleroze (PPMS). Ranija klinička ispitivanja su pokazala da primjena okrelizumaba suprimira relapse, progresiju bolesti te supkliničku aktivnost bolesti utvrđenu magnetskom rezonancom (MR). Na Klinici za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice retrospektivno smo analizirali bolesnike kod kojih je bilo indicirano liječenje okrelizumabom. Ukupno je lijek primijenjen kod 36 bolesnika s RRMS-om i 13 bolesnika s PPMS-om. Cilj je bio prikazati populaciju bolesnika kod kojih je primijenjen lijek, njihove nuspojave te klinički ishod nakon primjene lijeka uz usporedbu navedenih podataka s dosadašnjim saznanjima o lijeku. Našom analizom u skupini s RRMSom kod 47 % bolesnika primijenjen je drugi ciklus liječenja, a kod 8 % bolesnika i treći ciklus liječenja. Od navedenih bolesnika 94 % nije pokazalo kliničku progresiju bolesti. Što se nuspojava tiče u skupini bolesnika s RRMS-om 11 % je imalo nuspojave, a u skupini bolesnika s PPMS-om 23 % . Najčešće nuspojave bile su reakcija na infuziju i smanjenje broja limfocita (za sada još uvijek na granici s donjom graničnom vrijednosti). Analizom naših bolesnika potvrđeni su prethodni zaključci kliničkih ispitivanja. Lijek se pokazao sigurnim za primjenu uz malu učestalost nuspojava. Ipak, potreban je veći broj bolesnika za daljnju analizu što planiramo učiniti u budućim analizama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb,
Stomatološki fakultet, Zagreb,
KBC "Sestre Milosrdnice",
Medicinski fakultet, Osijek