Pregled bibliografske jedinice broj: 1171630
Spolni život ovisnica
Spolni život ovisnica // Knjiga sažetaka: 3. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međunarodnim sudjelovanjem
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za urogenitalne i spolno prenosive infekcije, 2011. str. 77-77 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1171630 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Spolni život ovisnica
(Sexual life of female IVO)
Autori
Nonković, Diana ; Matković, Roberta ; Ninčević, Jasna ; Glavaš, Josipa
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka: 3. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međunarodnim sudjelovanjem
/ - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za urogenitalne i spolno prenosive infekcije, 2011, 77-77
Skup
3. hrvatski kongres o urogenitalnim i spolno prenosivim infekcijama s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 20.05.2011. - 22.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
spolnost ; ovisnice ; rizična ponašanja
(sexuality ; female IVO ; risk behavior)
Sažetak
UVOD: Pravo na spolnost i reproduktivno zdravlje predstavlja dio općih ljudskih prava. Uključuje dostupnost informacija i sredstava za kontracepciju, te pravo na najviše standarde zaštite seksualnog i reproduktivnog zdravlja. CILJ: Ispitivane su seksualne navike ovisnica, te njihova rizična ponašanja. Cilj je bio utvrditi razinu znanja o spolno prenosivim bolestima i o načinima moguće zaštite od istih. ISPITANICI I METODE: Istraživanje je provedeno u drugoj polovici 2010. godine u Službi za zaštitu mentalnog zdravlje, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti SDŽ, na uzorku korisnica usluga Službe u navedenom razdoblju (N=63). Provedeno je anketnim upitnikom od 83 pitanja o znanjima, stavovima i spolnim navikama. Prikupljeni podaci obrađeni su SPSS statističkim programom. U radu su primijenjene metode deskriptivne epidemiologije. REZULTATI: Analiza rezultata ankete pokazala je da 100% ispitanica zna puteve prijenosa HIV/AIDS-a, a 98, 41 % odgovorilo je da često mijenjanje spolnih partnera povećava opasnost zaraze od te bolesti. Od ukupnog broja anketiranih, 93, 65% zna da uporaba prezervativa smanjuje rizik HIV/AIDS-a. Na tvrdnju da se intravenoznim uzimanjem droge povećava rizik oboljevanja od HIV/AIDS potvrdno je odgovorilo 95, 24% ispitanica, a 11% misli da se može izliječiti. Pri posljednjem spolnom odnosu 85% ispitanica nije koristilo prezervativ. Na upit koji su razlozi nekorištenja 42, 86% je procijenilo da nije potrebno, a 12% je odgovorilo da planira dijete. Preko 90% anketiranih ovisnica ne smatra da su u riziku od oboljevanja bilo koje spolno prenosive bolesti. ZAKLJUČCI: Zahvaljujući trajnoj zdravstvenoj edukaciji koju su provodili djelatnici Službe, korisnice su pokazale zavidno znanje o spolno prenosivim bolestima, putevima prijenosa i načinima zaštite od istih. Osobna percepcija rizika ispitanica nije u skladu sa znanjima. Ne doživljavaju se osobama rizičnog ponašanja, te su tako potencijalni put širenja spolno prenosivih bolesti u opću populaciju. Dobiveni rezultati ukazuju na potrebu za dodatnim radom na primjeni usvojenih znanja.
Izvorni jezik
Hrvatski