Pregled bibliografske jedinice broj: 1171321
Kvalitativne osobine žira hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) iz Spačvanskog bazena i posljedice njegovog neodgovarajućeg skladištenja
Kvalitativne osobine žira hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) iz Spačvanskog bazena i posljedice njegovog neodgovarajućeg skladištenja // Radovi, 46 (2018), 1; 1-13 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1171321 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvalitativne osobine žira hrasta lužnjaka (Quercus
robur L.) iz Spačvanskog bazena i posljedice
njegovog neodgovarajućeg skladištenja
(Qualitataive properties of pedunculate oak acorns
(Quercus robur L.) from Spačva basin and the
consequences of its inadequate storage)
Autori
Gradečki-Poštenjak, Marija ; Novak Agbaba, Sanja ; Ćelepirović, Nevenka ; Posarić, Darko
Izvornik
Radovi (1848-3879) 46
(2018), 1;
1-13
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kvaliteta žira ; neodgovarajuće skladištenje ; patogene gljive
(acorn ; seed quality ; inadequate storage ; pathogenic fungi)
Sažetak
Kompleks šuma hrasta lužnjaka Spačvanskog bazena smjestio se u najistočnijem dijelu Hrvatske, u području rijeke Bosut i njezinih pritoka te čini petinu svih lužnjakovih šuma u Hrvatskoj. Hrast lužnjak gospodarski je vrlo značajna vrsta drveća. U uvjetima narušene ekološke ravnoteže vitalitet lužnjakovih sastojina značajno je narušen. Rezultati djelovanja negativnih činitelja vidljivi su kroz neredovit i sve slabiji urod sjemena i narušenu prirodnu obnovu šuma, a zbog pomanjkanja odgovarajućeg reprodukcijskog materijala otežano je obavljanje radova biološke reprodukcije. Stoga je potrebno u godini dobrog uroda sakupiti sjemenski materijal te ga uskladištiti na način koji omogućava da se zadrži njegova visoka kvaliteta. Uvjeti skladištenja žira na terenu su raznoliki i često neodgovarajući što ima za posljedicu značajno smanjenje kvalitete žira, odnosno njegovo propadanje. Prema načinu skladištenja žir spada u grupu rekalcitrantnog sjemena. Ciljevi ovog istraživanja su utvrditi kvalitetu svježe sabranog žira i žira nakon neodgovarajućeg skladištenja te zdravstveno stanje i vrste patogenih gljiva koje se razvijaju u i na žiru tijekom skladištenja. Uzorci žira sakupljeni su na pokusnim plohama u fi ziološki zrelim sastojinama različite dobi. Kvaliteta sjemena je određena ISTA metodama, a zdravstveno stanje sjemena fi topatološkim metodama. Klijavost svježe sabranog žira bila je visoka, od 78 % do 97 %, a zdravstveno stanje okularno dobro sa slabo izraženim simptomima gljivičnih bolesti i oštećenjima od insekata. Nakon pokusnog skladištenja netretiranog žira u neodgovarajućim uvjetima u trajanju od godinu dana klijavost se znatno smanjila i iznosila je od 6 % do 16 %, a zdravstveno stanje sjemena je bilo izrazito slabo. Udio bolesnog i gnjilog žira bio je od 84 % do 94 %. Na bolesnom žiru utvrđene su patogene gljive iz rodova: Penicillium, Phomopsis, Ophiostoma, Ciboria, Fusarium, Alternaria i Stereum. Ovo istraživanje će poslužiti kao baza za defi niranje smjernica za zaštitu žira i mogućnost dužeg skladištenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-024-0242108-2099 - Oplemenjivanje i šumsko sjemenarstvo (Ivanković, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts