Pregled bibliografske jedinice broj: 1171189
Sastav crijevne mikrobiote i čimbenici upale u bolesnika s upalnim bolestima crijeva
Sastav crijevne mikrobiote i čimbenici upale u bolesnika s upalnim bolestima crijeva, 2018., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1171189 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sastav crijevne mikrobiote i čimbenici upale u
bolesnika s upalnim bolestima crijeva
(Gut microbiota composition and inflammatory markers
in IBD patients)
Autori
Panek, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.10
Godina
2018
Stranica
83
Mentor
Verbanac, Donatella ; Krznarić, Željko
Ključne riječi
upalna bolest crijeva, mikrobiota, ulcerozni kolitis, Crohnova bolest, sluznica tkiva, feces, sekvenciranje nove generacije, biljezi upale
(inflammatory bowel disease, microbiota, ulcerative colitis, Crohn's disease, mucosal tissue, feces, new generation sequencing, markers of inflammation)
Sažetak
Upalna bolest crijeva predstavlja kronični proces sa sve većom učestalošću koja se dijeli na Crohn- ovu bolest (CD) i ulcerozni kolitis (UC). Nastanak bolesti povezan je sa sastavom crijevne mikrobiote, imunim statusom i unosom hrane. U ovoj studiji analizirana je crijevna mikrobiota u uzorcima stolice i biopsiji sluznice kolona novodijagnosticiranih pacijenata i pripadajućih kontrola metodom sekvenciranja nove generacije, te je utvrđen upalni status svakog pacijenta analizom upalnih proteina u krvi imunodetekcijskom metodom pomoću specifičnih protutijela. Rezultati pokazuju da su promjene u sastavu mikrobiote u fecesu i sluznici kolona specifične i značajne za Crohnovu bolest (koljeno Proteobacteria, Actinobacteria i roda Dialister) i ulcerozni kolitis (porodice Turibacteraceae, Veillonellaceae, Oxalobacteraceae i Sphingomonadaceae). Analizom crijevne mikrobiote utvrđeni su i taksoni na temelju kojih možemo razlikovati CD i UC, a to su koljeno Verrucomicrobia, razred Bacilli i rod Clostridium. Te promjene u sastavu mikrobiote također utječu i na aktivaciju određenih upalnih proteina koji igraju veliku ulogu u kroničnom imunološkom odgovoru. Najznačajnija je razlika u serumskim proteinima CXCL10, IL-6, HGF i IL-17A između CD i IBS pacijenata te razlika u serumskim proteinima CDCP1, FI3L i IL-6 između CD i UC pacijenata. Rezultati provedenih istraživanja u novodijagnosticiranih pacijenata mogu pomoći boljoj stratifikaciji pacijenata i boljem odabiru terapijskih pristupa kod upalnih bolesti crijeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti, Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
Napomena
Rad je rezultat projekta HRZZ „Assessment of
Microbiota, Inflammatory Markers, Nutritional and
Endocrinological Status in IBD Patients“ Acronym:
MINUTE for IBD („Utvrđivanje sastava crijevne
mikrobiote, upalnih markera, prehrambenog i
endokrinog statusa u pacijenata s upalnom bolesti
crijeva“)
POVEZANOST RADA
Projekti:
--IP-2013-11-5467 - Utvrđivanje sastava crijevne mikrobiote, upalnih markera, prehrambenog i endokrinog statusa u pacijenata s upalnom bolesti crijeva (MINUTE for IBD) (Verbanac, Donatella) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb