Pregled bibliografske jedinice broj: 1170022
Neuronske osnove kontekstualnih interakcija u vidnoj percepciji
Neuronske osnove kontekstualnih interakcija u vidnoj percepciji // Kontekst u psihologiji - konceptualni, teorijski i istraživački aspekti / Kolesarić, Vladimir ; Ivanec, Dragutin ; Domijan, Dražen (ur.).
Zagreb: Novi redak, 2021. str. 95-139
CROSBI ID: 1170022 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neuronske osnove kontekstualnih interakcija u
vidnoj percepciji
(Neural bases of contextual interactions in visual
perception)
Autori
Domijan, Dražen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Kontekst u psihologiji - konceptualni, teorijski i istraživački aspekti
Urednik/ci
Kolesarić, Vladimir ; Ivanec, Dragutin ; Domijan, Dražen
Izdavač
Novi redak
Grad
Zagreb
Godina
2021
Raspon stranica
95-139
ISBN
978-953-8270-10-9
Ključne riječi
kontekst ; vidna percepcija ; neuroznanost
(Context ; Visual Perception ; Neuroscience)
Sažetak
Kontekst je sastavni dio vidne percepcije budući da interpretacija bilo kojeg dijela vidne scene ne ovisi samo o informacijama koje nosi svjetlo iz tog područja nego i o informacijama koje dolaze s drugih, udaljenih područja vidne scene. Dakle, u percepciji kontekst se može operacionalno definirati kao sve informacije koje su dane u retinalnoj slici, ali se nalaze izvan točke u koju smo trenutno usmjerili pogled. Primjeri kontekstualnih interakcija u percepciji su amodalno kompletiranje, percepcija subjektivnih kontura, razdvajanje lika od pozadine i perceptivno popunjavanje kod percepcije svjetline. S druge strane, neuroznanstvena istraživanja vidne percepcije vođena su idejom o neuronima, kao izoliranim detektorima obilježja. Svaki neuron u vidnom sustavu promatra se kao mali uređaj podešen za određeno perceptivno obilježje: boja, svjetlina, orijentacija ruba, smjer kretanja itd. Neuroni su organizirani u retinotopne mape i aktiviraju se kada se preferirano obilježje nađe u njihovu receptivnom polju. Ovakav pristup je ostvario određeni uspjeh u rasvjetljavanju mehanizama koji se nalaze u podlozi percepcije, kao što su lateralna inhibicija te paralelna i hijerarhijski organizirana obrada obilježja u vidnim putevima. Međutim, koncept detektora obilježja nije dovoljan za razumijevanje kako na temelju lokalnih informacija o bojama, svjetlinama i rubovima iz različitih dijelova vidnog polja nastaje cjelovita percepcija objekata u trodimenzionalnom prostoru. Novija istraživanja pokazuju da osim klasičnog receptivnog polja, većina neurona posjeduje i mnogo šire van-klasično polje koje može mijenjati razinu aktivacije neurona, ovisno o širem kontekstu u kojem se nalazi podražaj na koji neuron inače reagira. Na primjer, otkriveni su neuroni koji različito reagiraju ovisno o tome da li je njihovo receptivno polje trenutno nalazi na liku ili na pozadini ili neuroni čija aktivnost bolje korelira s percipiranom svjetlinom nego s intenzitetom svjetla kod podražaja koji izaziva simultani kontrast svjetlina. Također, otkriveni su i neuroni koji reagiraju podjednako i na iluzorne, kao i na realne konture. Izvor ovih kontekstualnih utjecaja mogu biti povratne veze iz viših prema nižim kortikalnim područjima, kao i dalekosežne horizontalne konekcije unutar svakoga kortikalnog područja. Buduća istraživanja trebala bi pružiti detaljnije odgovore o tome kako nastaje van- klasično receptivno polje neurona i kako se njegov odgovor mijenja s parametrijskim promjenama u podražaju. Na taj ćemo način steći potpunije razumijevanje neuronskih osnova kontekstualnih interakcija u percepciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-drustv-18-177 - Neurodinamičko modeliranje vidne percepcije i pažnje (Domijan, Dražen, NadSve - UNIRI Sredstva potpore znanstvenim istraživanjima) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Dražen Domijan
(autor)