Pregled bibliografske jedinice broj: 1169578
Kako biti konkurentniji na tržištu rada Europske unije
Kako biti konkurentniji na tržištu rada Europske unije // Tim4pin magazin, 132 (2015), 87-93 (recenziran, članak, ostalo)
CROSBI ID: 1169578 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako biti konkurentniji na tržištu rada Europske
unije
(How to be more competitive in the European Union
labor market)
Autori
Ilić, Mladen ; Zoretić, Gordana
Izvornik
Tim4pin magazin (1848-7610) 132
(2015);
87-93
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
Lisabonska strategija, Europski kvalifikacijski okvir, Hrvatski kvalifikacijski okvir, ljudski potencijali, cjeloživotno učenje, jačanje konkurentnosti, ključne kompetencije, ishodi učenja
(Lisbon Strategy, European Qualifications Framework, Croatian Qualifications Framework, human resources, lifelong learning, strengthening competitiveness, key competences, learning outcomes)
Sažetak
Pravo na učenje i obrazovanje postaje jedno od temeljnih ljudskih prava, a cjeloživotno učenje osigurava potrebne kompetencije za kojima se pokazala potreba uvođenjem novih tehnologija. Lisabonska strategija zasnovana je na tri ključna segmenta (ekonomski, socijalni i ekološki) kojima se priprema tranzicija zemalja Europske unije prema konkurentnom, ali na znanju utemeljenom gospodarstvu. Proces uključuje investicije u obrazovanje, također je potrebno održivi ekonomski rast uskladiti s razumnom i racionalnom upotrebom prirodnih izvora. Zajedničke politike Europske unije su stoga usmjerene prema aktivnom povezivanju obrazovanja i tržišta rada, kako bi se stvorili uvjeti za lakšu zapošljivost i mobilnost stanovništva i na taj način poboljšala konkurentnost zaposlenika. Kako bi se sve zacrtano Lisabonskom strategijom ostvarilo, potrebna je integracija teorije i prakse, znanja i akcije. Proces zahtijeva usklađivanje obrazovnih programa, odnosno prilagodbu obrazovanja i stjecanje kompetencija za pojedina radna mjesta/zanimanja zahtjevima iz prakse, s konkretnih radnih mjesta (tržišta rada). Proces prilagođavanja i usklađivanja zahtijeva suradnju svih dionika što uključuje partnerstvo između sektora obrazovanja i onih koji predstavljaju tržište rada. Kao ključni alati u ostvarivanju zadanih ciljeva u posljednjem desetljću razvijaju se Europski kvalifikacijski okvir za cjeloživotno i Kvalifikacijski okvir europskog prostora visokog te nacionalni kvalifikcijski okviri/sustavi (NKO, NQF) kao što je u Republici Hrvatskoj Hrvatski kvalifikacijski okvir.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija