Pregled bibliografske jedinice broj: 1168908
Žohari od usmenih predaja i vjerovanja u etnotradicijama do suvremene reklame ili o tome kako su žohari na Zemlji preživjeli više od 320 milijuna godina
Žohari od usmenih predaja i vjerovanja u etnotradicijama do suvremene reklame ili o tome kako su žohari na Zemlji preživjeli više od 320 milijuna godina // Poznańskie studia slawistyczne tematski broj Studia Animalia 1: the Image of Animals in Language, Literature and Culture. Ana Samardžić, Ivana Vidović Bolt, (2021), 20; 259-271 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 1168908 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Žohari od usmenih predaja i vjerovanja u etnotradicijama do suvremene reklame ili o tome kako su žohari na Zemlji preživjeli više od 320 milijuna godina
(Cockroaches: From Belief Narratives to the Contemporary Commercial Practice, or How Cockroaches Have Survived on Earth for More Than 320 Million Years)
Autori
Marjanić, Suzana
Izvornik
Poznańskie studia slawistyczne tematski broj Studia Animalia 1: the Image of Animals in Language, Literature and Culture. Ana Samardžić, Ivana Vidović Bolt (2084-3011)
(2021), 20;
259-271
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
žohari, folkloristika, kritičk aanimalistika, specizam, R. Marinković - Kiklop
(cockroaches ; folkloristic research ; critical animal studies ; speciesism ; advertisment ; Ranko Marinković, Cyclops, 1965)
Sažetak
Zooetički članak o žoharima, kukcima iz reda Blattodea i koje malo tko voli, a koji žive na Zemlji više od 300 milijuna godina (cf. Grush, 2016) i preživjet će apokalipsu klimatskih promjena (koja postaje sve vjerojatnija), interpolira folklorističku i kritičkoanimalističku (engl. critical animal studies) „nišu”. Prvi segment rada temeljen je na istraživanju koje je proveo ruski folklorist Aleksandar V. Gura (Гура, 2005), koji navodi primjere o vjerovanjima o žoharima iz ruske etnotradicije, a koje onda uspoređujem s primjerima iz hrvatske etnotradicije. Ograničila sam razmatranja na ova dva slavenska primjera s obzirom na njihovu različitu etiku odnosa prema žoharima: dok su u ruskoj etnotradiciji žohari, prvenstveno crni žohari, bili cijenjeni i tretirani gotovo kao kućni ljubimci koji donose sreću i prosperitet domaćinstvu (mogli bismo ih nazvati svojevrsnim amajlijama), u hrvatskoj su etnotradiciji smatrani samo štetočinama (s čestom specističkom odrednicom – gamad), na isti način na koji ih se danas tretira. U drugom segmentu članka dopunjavam spomenutu folklorističku i etnološku perspektivu (zoofolklorističku i etnozoološku) istraživanjima provedenima iz niše kritičke animalistike, koja uključuju i pitanja prava životinja, u kojima se usredotočujem na agresivnu upotrebu insekticida, kao i na istraživanju Branislave Vičar (2018) o reklamnim strategijama koje sadrže militantne performative ubijanja žohara (npr. reklama Raid).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-5621 - Kulturna animalistika: interdisciplinarna polazišta i tradicijske prakse (ANIMAL) (Marjanić, Suzana, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb
Profili:
Suzana Marjanic
(autor)