Pregled bibliografske jedinice broj: 1168168
Zarobljenost kroničnim žalovanjem i duhovni resursi oslobođenja
Zarobljenost kroničnim žalovanjem i duhovni resursi oslobođenja // Knjiga sažetaka
Osijek, Hrvatska, 2021. str. 30-31 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1168168 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zarobljenost kroničnim žalovanjem i duhovni resursi
oslobođenja
(Captivity by chronic mourning and spiritual
resources of liberation)
Autori
Juranić Brankica ; Mikšić Štefica ; Vuletić Suzana ; Johum Helena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ - , 2021, 30-31
Skup
1. hrvatska konferencija o palijativnoj skrbi za hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 10.12.2021. - 11.12.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
egzistencijalni gubitci, traumatična iskustva, kronično žalovanje, duhovnost
(existential losses, traumatic experiences, chronic mourning, spirituality)
Sažetak
U neizbježnoj suočenosti s raznim egzistencijalnim gubitcima, neminovno se u svakodnevnoj kliničkoj i izvanbolničkoj praksi te pastoralnom dušobrižništvu, susreću osobe koje pate od poražavajućih osjećaja psihološko-emotivne-duhovne paralize, razarajuće patnje i totalne blokade, koji inhibiraju sve njihove vitalne aktivnosti. Takvo traumatsko stanje nastalo kao posljedica nasilnih situacija, izrazito je zastupljeno kod hrvatskih branitelja, čije višedesetljetno beznađe, proizašlo iz gubitaka ratnih suboraca i civilnih članova, može uzrokovati dugotrajnu destruktivnost kroničnog žalovanja, u podvrsti patoloških oblika žalovanja, koje se manifestira pesimizmom, trajnim nemirom, unutarnjom ranjenošću, izgubljenošću u tuzi, zabrinutošću zbog daljnje neizdrživosti pritiska osjećaja krivnje i psihološko-duhovnog očaja te zarobljenošću u stanju akutne ožalošćenosti s brojnim psiho-somatskim odrazima povezanim u svojoj progresiji s težim oblicima psihičkih sindroma, velikih depresivnih epizoda i posttraumatskog stresnog poremećaja. Ovisno o prisutnosti, trajanju i intenzitetu vidljivih reakcija na gubitak, kao i njihovoj izražajnosti u odnosu na vremensko razdoblje proteklo od gubitka, uz kroničnu žalost se razlikuje i nekoliko korelirajućih „bolesnih“ oblika patološkoga žalovanja, uključujući: pretjerano, prikriveno, odgođeno i opsesivno žalovanje. Branitelje se često promatra kroz diskriminirajuću psihopatološku prizmu psihijatrijskih poremećaja i zanemaruje njihovo stanje holističke boli i egzistencijalne patnje, što otežava njihovo uključivanje u sustav podrške, umanjuje motivaciju te poticaj na resocijalizaciju i društvenu reintegraciju, ali i oslobađanje od popratnog sindroma moralne povrede. Osim suportivnih grupa podrške i farmakoloških sredstava, psihosocijalnoj prilagodbi mogu uvelike pomoći i duhovni resursi oslobođenja, kojima bi kronično ožalošćeni reinvestirali emocionalnu energiju i pokušali postići posttraumatski rast. Sve navedene opisne odrednice namjeravaju se potkrjepljujući prezentirati u izlaganju, na temelju provedenog istraživanja o kroničnoj tuzi branitelja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Teologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Đakovo,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek