Pregled bibliografske jedinice broj: 1168049
Ni med cvetjem ni pravice: sličnosti i razlike Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama i Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti – Treba li nam Zakon o zaštiti osoba sa zaraznim bolestima?
Ni med cvetjem ni pravice: sličnosti i razlike Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama i Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti – Treba li nam Zakon o zaštiti osoba sa zaraznim bolestima? // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora, 143 (2021), 11-12; 478-489 doi:10.26800/LV-143-11-12-10 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1168049 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ni med cvetjem ni pravice: sličnosti i razlike Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama i Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti – Treba li nam Zakon o zaštiti osoba sa zaraznim bolestima?
(Ain’t no justice in a flowerbed: Similarities and differences between the Law on the protection of persons with mental disabilities and the Law on the protection of the population from infectious
diseases – Do we need the Law on the protection of persons with infectious diseases?)
Autori
Arbanas, Goran ; Roksandić, Sunčana
Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskoga liječničkog zbora (0024-3477) 143
(2021), 11-12;
478-489
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
prislini smještaj mentalnih bolesnika ; kontrola zaraznih bolesti ; javno zdravstvo ; ljudska prava ; pravo na zdravlje ; prava pacijenata ; informirani pristanak ; COVID-19 ; pandemija
(commitment of mentally ill ; communicable disease control ; public health ; human rights ; right to health ; patient rights ; informed consent ; COVID-19 ; pandemics)
Sažetak
Pandemija COVID-19 otvorila je neka nova pitanja u pružanju zdravstvene zaštite na koja je nužno odgovoriti u suočavanju s ovom pandemijom. Kako se pandemija COVID- 19 javila u razdoblju poštivanja „ljudskih prava“, u ovom članku uspoređujemo odredbe koje se tiču zaštite zdravlja te ograničavanje prava dviju ranjivih kategorija, osoba s duševnim smetnjama i osoba za koje postoji sumnja da boluju ili boluju od zaraznih bolesti, budući da se radi o kategorijama osoba čija sloboda može biti ograničena bez njihove volje u određenim slučajevima. Članak ukazuje na nedorečenosti Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti vezano uz (sudsku) kontrolu izrečenih sigurnosnih mjera, poglavito u usporedbi sa Zakonom o zaštiti osoba s duševnim smetnjama. U zaključku navodimo možebitna rješenja uočenih nedorečenosti. Autori analiziraju pravnu zaštitu navedenih kategorija osoba u odnosu na ostvarivanje njihovog prava na zdravlje i u kontekstu čl. 16 Ustava RH koji omogućuje ograničavanje prava i sloboda da bi se zaštitila sloboda i prava drugih ljudi, pravni poredak, javni moral i zdravlje, što mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničavanjem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Pravni fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče
Poveznice na cjeloviti tekst rada:
Pristup cjelovitom tekstu rada doi hrcak.srce.hr lijecnicki-vjesnik.hlz.hrCitiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus