Pregled bibliografske jedinice broj: 1167762
Odgovarajuća komunikacija profesionalnih pomagača kao preduvjet inkluzivnog pristupa osobama s invaliditetom
Odgovarajuća komunikacija profesionalnih pomagača kao preduvjet inkluzivnog pristupa osobama s invaliditetom // Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju / Sabljar, Mirna ; Ileš, Tatjana ; Keža, Dunja (ur.).
Osijek: Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021. str. 71-72 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1167762 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odgovarajuća komunikacija profesionalnih pomagača
kao preduvjet inkluzivnog pristupa osobama s
invaliditetom
(Adequate Communication of Professional Helpers as
a Prerequisite for an Inclusive Approach Towards
Persons with Disabilities)
Autori
Hajncl, Ljerka ; Šajfar, Petar ; Rašić, Lara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju
/ Sabljar, Mirna ; Ileš, Tatjana ; Keža, Dunja - Osijek : Akademija za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021, 71-72
ISBN
978-953-8181-41-2
Skup
2. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija "Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju"
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 02.12.2021. - 03.12.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
osobe s invaliditetom ; inkluzija ; profesionalni pomagači ; komunikacija
(persons with disabilities ; inclusion ; professional helpers ; communication)
Sažetak
Aristotelova je filozofija već u 4. stoljeću prije Krista čovjeka odredila kao društveno biće. Međutim, određenim skupinama društva, među kojima su i osobe s invalidi- tetom, ni u suvremeno doba nije osigurana ravnopravna uključenost u društvenu zajednicu, što ih nerijetko dovodi u kontakt s profesionalnim pomagačima. Profe- sionalni pomagači teže postizanju inkluzije osoba s invaliditetom kao procesa koji zagovara puno sudjelovanje u ekonomskom, društvenom i kulturnom životu i kojim se poštuje individualnost svakog čovjeka. Takvim težnjama prethode brojni izazovi. Jedan od njih jest ostvarivanje odgovarajuće komunikacije s osobama s invaliditetom koja će profesionalnim pomagačima pružiti uvid u to s kojim se zaprekama oni sva- kodnevno susreću. Kako bi profesionalni pomagači mogli raditi u skladu s osobama s invaliditetom i za dobrobit istih, nužno je stjecanje odgovarajućih komunikacij- skih vještina – poput aktivnog slušanja, postavljanja pravilnih pitanja – empatije te poznavanje različitih modaliteta komunikacije. Ponekad za uspostavu odgovaraju- će komunikacije primjerice, ovisno o vrsti oštećenja, prioritet može biti prostorna prilagodba, izbjegavanje donošenja sudova o iracionalnim idejama, upotreba lako razumljivih riječi i jasnih jezičnih struktura, korištenje asistivnih tehnologija, po- moć intervenora i prevoditelja, strpljenje i/ili transformacija neverbalnih poruka u verbalne i obrnuto. Navedene specifičnosti samo su neke od komunikacijskih pri- lagodbi koje profesionalni pomagač treba usvojiti ako želi doprinijeti unapređenju kvalitete života osoba s invaliditetom i njihovoj inkluziji u društvenu zajednicu. Ovaj rad donosi prošireni pregled komunikacijskih obilježja, prepreka i mogućih rješenja s obzirom na konkretna oštećenja te naglašava individualni pristup i autentičnost profesionalnog pomagača u razvoju pomažućeg odnosa s osobom s invaliditetom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek