Pregled bibliografske jedinice broj: 1166532
Mikroekonomska analiza utjecaja emocija liječnika i pacijenata na ishode zdravstvene zaštite
Mikroekonomska analiza utjecaja emocija liječnika i pacijenata na ishode zdravstvene zaštite // Notitia - časopis za ekonomske, poslovne i društvene teme, (2021), 7; 1-17 doi:10.32676/n.7.1.1 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1166532 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mikroekonomska analiza utjecaja emocija liječnika i
pacijenata na ishode zdravstvene zaštite
(Microeconomic analysis of the impact of physicians’
and patients' emotions on health care outcomes)
Autori
Vrankić, Ilko
Izvornik
Notitia - časopis za ekonomske, poslovne i društvene teme (1849-9066)
(2021), 7;
1-17
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
očekivana psihološka korisnost ; evolucijska teorija igara ; replikatorna dinamika ; anticipirane emocije ; ishodi zdravstvene zaštite
(psychological expected utility ; evolutionary game theory ; replicator dynamics ; anticipatory feelings ; health care outcomes)
Sažetak
Cilj ovog rada je istražiti kako emocije koje doživljavaju liječnici i pacijenti u međusobnoj interakciji dugoročno utječu na promjene njihovog ponašanja i ishode zdravstvene zaštite. Liječnici i pacijenti uče iz prethodnih iskustava i njihovo ponašanje evoluira tako da učestalije izabiru strategije kojima ostvaruju veću očekivanu psihološku korisnost od prosječne. U analizi ovog problema koji se promatra iz dinamičke perspektive koriste se složeni matematički alati evolucijske teorije igara i replikatorne dinamike koji uključuju detaljno istraživanje ponašanja sustava diferencijalnih jednadžbi. Znanstveni doprinos ovog rada očituje se u analizi različitih scenarija utjecaja frustracija, žaljenja i krivnje na dugoročno ponašanje liječnika i pacijenata i pokazuje kako ponašanje sustava značajno ovisi o opsegu i snazi emocija koje liječnik i pacijent doživljavaju. Na taj način se omogućava nalaženje mjera kojima bi se zdravstveni sustav pokrenuo u smjeru društveno poželjnog stanja populacije liječnika koji žele liječiti pacijente i populacije pacijenata koji vjeruju liječnicima čime se ostvaruje i praktična vrijednost ovog rada. S obzirom da širi skup emocija koje doživljavaju liječnik i pacijent u međusobnoj interakciji značajno utječe na moguće ponašanje sustava izvedene rezultate u ovom radu valja sagledati kritički.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- RePEc
- CEEOL
- ERIH PLUS
- Index Copernicus
- WorldCat
- DRJI
- SIS
- OAJI.net
- ESJI
- Crossref