Pregled bibliografske jedinice broj: 1164621
Hitna stanja u otorinolaringologiji : nastavna skripta za studente 5. godine integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Medicina
Hitna stanja u otorinolaringologiji : nastavna skripta za studente 5. godine integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Medicina. Rijeka: Katedra za otorinolaringologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 2018 (prirucnik)
CROSBI ID: 1164621 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hitna stanja u otorinolaringologiji : nastavna
skripta za studente 5. godine integriranog
preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija
Medicina
(Emergencies in otorhinolaryngology: teaching
script for students of the 5th year of integrated
undergraduate and graduate university study of
Medicine)
Autori
Braut, Tamara ; Kujundžić, Milodar ; Marijić, Blažen
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, prirucnik, ostalo
Izdavač
Katedra za otorinolaringologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci
Grad
Rijeka
Godina
2018
Stranica
29
ISBN
978-953-7957-73-5
Ključne riječi
otorinolaringologija ; hitna medicina
(otorynolaryngology ; emergency medicine)
Sažetak
Itna su stanja najdramatičnija, kako za bolesnika tako i za liječnika, stoga je njihovo ispravno zbri- njavanje, kao i mirnoća i snalažljivost liječnika kojemu se bolesnik obraća, od izuzetne važnosti. Veliki dio problematike liječnika obiteljske medicine, a pogotovo primarne pedijatrije jesu upravo bolesti uha, nosa i grla. Sukladno tome, hitnoće u otorinolaringologiji (ORL) česte su u svakodnevnoj liječničkoj praksi. Cilj ovog nastavnog teksta je budućim mladim liječnicima približiti osnovna hitna stanja u otorinola- ringologiji. Važno je da liječnik dobro procijeni ozbiljnost određene hitnoće, trijažira je i odluči može li određenu patologiju riješiti sam ili je bolesnika potrebno uputiti specijalistu. Dobra suradnja liječnika primarne zaštite sa specijalistima otorinolaringolozima ponekad je presudna za njihovo primjereno zbrinjavanje. Po ozbiljnosti, hitna stanja u otorinolaringologiji možemo dijeliti na životno ugrožavajuća gušenja i kr- varenja te ostala stanja koja ne ugrožavaju život bolesnika, ali zahtijevaju hitnu obradu i tretman. Po lokalizaciji, hitna stanja u otorinolaringologiji možemo razvrstati na područje uha i nosa, ždrijela i grkljana (u ovom tekstu će tako biti prezentirana). Dobro poznavanje anatomije i patofiziologije ključ je dobre dijagnoze i ispravnog tretmana u medicini općenito pa tako i u otorinolaringologiji. U ovoj regiji nalaze se vitalne strukture poput gornjih dišnih puteva i neurovaskularnih struktura, ali i osjetilni organi (sluh, ravnoteža, miris i okus) čije narušavanje može prouzročiti velike hendikepe u svakodnevnom životu. U bliskom su odnosu i važne strukture, pogotovo mozak i oko, na koje se upalni procesi mogu brzo proširiti. Dobro poznavanje osnovne simptomatologije vodi ispravnoj i brzoj dijagnozi i terapiji što može biti presudno za očuvanje funkcije navedenih organa, a ponekad i života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Fakultet dentalne medicine, Rijeka