Pregled bibliografske jedinice broj: 1164565
Perspektiva pacijenata o učinku pandemije COVID-19 na onkološku skrb u Hrvatskoj
Perspektiva pacijenata o učinku pandemije COVID-19 na onkološku skrb u Hrvatskoj // Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskog liječničkog zbora. Suplement, 142 (2020), Supl. 2; 6-7 doi:10.26800/LV-142-supl2-1 (domaća recenzija, kratko priopcenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1164565 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Perspektiva pacijenata o učinku pandemije COVID-19
na
onkološku skrb u Hrvatskoj
(Patients perspective on the effect of COVID-19
pandemic
on oncology care Croatia)
Autori
Kelemenić-Dražin, Renata ; Budisavljević, Anuška ; Dedić Plavetić, Natalija ; Kardum Fucak, Iva ; Silovski, Tajana ; Telesmanić Dobrić, Vesna ; Nalbani, Mario ; Curić, Zvonimir ; Borić-Mikez, Zvjezdana ; Ladenhauser, Tatjana ; Trivanović, Dragan ; Vojnović, Željko ; Tomaš, Ilijan ; Pleština, Stjepko
Izvornik
Liječnički vjesnik : glasilo Hrvatskog liječničkog zbora. Suplement (1330-4917) 142
(2020), Supl. 2;
6-7
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, kratko priopcenje, znanstveni
Ključne riječi
COVID-19 ; onkološka skrb ; komunikacija ; razina stresa ; rak dojke
(COVID-19 ; oncology care ; communication ; stress levels ; breast cancer)
Sažetak
Cilj: Pandemija SARS-CoV-2 naglo je i neizmjerno utjecala na onkološku zajednicu širom svijeta. U ovom smo istraživanju analizirali perspektivu pacijenata o utjecaju pandemije COVID-19 na onkološku skrb u Hrvatskoj, komunikaciju s medicinskim osobljem tijekom pandemije kao i utjecaj pandemije COVID-19 na razinu stresa u bolesnica s rakom dojke. Metode: Ova multicentrična opservacijska studija obuhvatila je 422 pacijenta koji su primali sistemsku onkološku terapiju tijekom lockdowna zbog pandemije COVID-19 u Hrvatskoj, neovisno o stadiju maligne bolesti ili trajanju onkološkog liječenja. Pacijenti su ispunili anketu kako bi izrazili svoje stavove o utjecaju pandemije na onkološku skrb u Hrvatskoj, o komunikaciji s medicinskim osobljem tijekom pandemije te o utjecaju pandemije na razinu stresa kod pacijentica s rakom dojke. Provedene su univarijatne deskriptivne i bivarijatne analize kako bi se uvidjela eventualna povezanost ispitivanih parametara te kliničkih i sociodemografskih karakteristika bolesnika. Rezultati: U 10.2% ispitanika došlo je do prestanka ili promjene onkološkog liječenja uslijed pandemije. Većina ispitanika nije promijenila mjesto liječenja zbog lockdowna (97, 6%). 14.7% pacijenata smatra da se kvaliteta njihove onkološke skrbi promijenila tijekom pandemije. Većina naših pacijenata izrazila je zadovoljstvo komunikacijom s medicinskim osobljem u vrijeme pandemije. S onkologom i onkološkim sestrama komunicirali su uglavnom licem u lice (77, 7% vs. 81%), a s liječnikom obiteljska medicine telefonom (70, 6%). Bez obzira na pandemiju, većina onkoloških pacijenata (76.1%) preferira s onkologom komunicirati licem u lice. Izbor izvora informacija i vrsta komunikacije ovisi o osobinama pacijenta. Kod 54.2% bolesnica s rakom dojke zamijećena je visoka razina stresa uslijed pandemije, neovisno o njihovim sociodemografskim karakteristikama. Zaključci: Unatoč povoljnoj epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj u prvim mjesecima pandemije 25% pacijenata s rakom je izvijestilo da je pandemija utjecala na njihovu onkološku skrb. Pacijenti s rakom, čak i u vrijeme pandemije, preferiraju sa svojim onkolozima komunicirati licem u lice. Više od polovice bolesnica s rakom dojke osjećalo je visoku razinu stresa uslijed pandemije COVID-19.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Opća bolnica Varaždin
Profili:
Ilijan Tomaš
(autor)
Stjepko Pleština
(autor)
Renata Kelemenić-Dražin
(autor)
Dragan Trivanović
(autor)
Natalija Dedić-Plavetić
(autor)
Tajana Silovski
(autor)
Anuška Budisavljević
(autor)