Pregled bibliografske jedinice broj: 1163211
Sinteza i karakterizacija polimernih nanočestica s kontroliranim otpuštanjem nitroksidnih radikala
Sinteza i karakterizacija polimernih nanočestica s kontroliranim otpuštanjem nitroksidnih radikala, 2020., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 1163211 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sinteza i karakterizacija polimernih nanočestica s kontroliranim otpuštanjem nitroksidnih radikala
(Synthesis and characterization of polymer nanoparticles with controlled nitroxide radical release)
Autori
Vragović, Martina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
25.09
Godina
2020
Stranica
51
Mentor
Klepac, Damir ; Čakara, Duško ; Valić, Srećko
Ključne riječi
nitroksidni radikali ; HPMA ; nanočestice ; ESR ; krio-TEM ; DLS
(nitroxide radicals ; HPMA ; nanoparticles ; ESR ; cryo-TEM ; DLS)
Sažetak
Nitroksidni radikali su organske molekule koje imaju jedinstvena antioksidacijska svojstva te mogu suzbiti rast tumora. U in vivo uvjetima, ovi radikali ne mogu se učinkovito koristiti jer se nespecifično akumuliraju u zdravom tkivu te se brzo izlučuju iz organizma. U ovom radu istraživane su nanočestice temeljene na poli[N-(2-hidroksipropil)metakrilamidu] (poli(HPMA)) i kolesterolu koje sadrže TEMPONE radikal vezan hidrazonskom (RNP-H) i peptidnom vezom (RNP-P). Veličina i oblik nanočestica određeni su metodom krio-transmisijske elektronske mikroskopije. Utvrđeno je da su dobivene nanočestice sferičnog oblika prosječne veličine 25−50 nm. Otpuštanje radikala s nanočestica praćeno je metodom elektronske spinske rezonancije (ESR) u rasponu pH vrijednosti od 7, 4 do 5, 0. Pokazano je da u kiseloj sredini koja je karakteristična za tumorske stanice dolazi do brzog otpuštanja radikala vezanih hidrazonskom vezom dok nanočestice koje sadrže radikale vezane peptidnom vezom ostaju stabilne. Nasuprot tome, u fiziološkim uvjetima ne dolazi do značajnog oslobađanja radikala ni sa jedne vrste nanočestica. Ovim istraživanjem pokazano je da se polimerne nanočestice mogu koristiti kao nosači nitroksidnih radikala u novom pristupu terapiji tumora kada se žele izbjeći neželjene nuspojave slobodnih radikala i produljiti njihovo zadržavanje u organizmu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
NadSve-Sveučilište u Rijeci-uniri-prirod-18-299 - Sinteza i karakterizacija pametnih polimernih nanočestica s nitroksidnim radikalima (Klepac, Damir, NadSve - 2018) ( CroRIS)
--uniri-tehnic-18-294 - Analiza novih kompozitnih materijala i biljnih ekstrakata spektroskopskim tehnikama (Valić, Srećko) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka