Pregled bibliografske jedinice broj: 1162614
Retrospektivna analiza učestalosti, mikrobiološkog profila i mortaliteta pneumonija povezanih s mehaničkom ventilacijom kod pacijenata u jedinici intenzivnog liječenja.
Retrospektivna analiza učestalosti, mikrobiološkog profila i mortaliteta pneumonija povezanih s mehaničkom ventilacijom kod pacijenata u jedinici intenzivnog liječenja. // 10. kongres Hrvatskog torakalnog društva - Toraks 2020
online, 2020. (poster, domaća recenzija, prošireni sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1162614 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Retrospektivna analiza učestalosti, mikrobiološkog
profila i mortaliteta pneumonija povezanih s
mehaničkom ventilacijom kod pacijenata u jedinici
intenzivnog liječenja.
(Retrospective analysis of the frequency,
microbiological profile and mortality of
pneumonias associated with mechanical ventilation
in patients in the intensive care unit)
Autori
Cvek, S. ; Meštrović, T. ; Neuberg, M.
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, stručni
Izvornik
10. kongres Hrvatskog torakalnog društva - Toraks 2020
/ - , 2020
Skup
10. kongres Hrvatskog torakalnog društva - Toraks 2020
Mjesto i datum
Online, 16.09.2020. - 19.09.2020
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
pneumonija, JILJ, medicinska sestra
(pneumonia, intensive care unit, nurse)
Sažetak
Upala pluća povezana s mehaničkom ventilacijom (ventilator-associated pneumonia ; VAP) predstavlja stanje koje se može razviti u pacijenata podvrgnutim mehaničkoj ventilaciji u trajanju duljem od 48 sati. Usprkos širokom spektru preventivnih mjera i naprecima u antimikrobnoj terapiji, pneumonije s mehaničkom ventilacijom predstavljaju značajan rizik za progresiju bolesti i smrtonosan ishod. Cilj ovog istraživanja bilo je ispitati i prikazati učestalost pneumonija kod pacijenata na mehaničkoj ventilacijskoj potpori u jedinici intenzivnog liječenja Službe za plućne bolesti i TBC Klenovnik u razdoblju od dvije godine.Ovo retrospektivno, opservacijsko istraživanje je obuhvatilo sve pacijente hospitalizirane u jedinici intenzivnog liječenja u periodu od 1. siječnja 2018. godine do 31. prosinca 2019. godine, a koji su razvili neki od oblika pneumonije povezane sa mehaničkom ventilacijom. Podaci su obuhvatili spol, trajanje mehaničke ventilacije, uzročnike i ishode bolesti. U obzir su uzeti pacijenti koji su na respiratoru proveli minimalno 24 sata kako bi se izbjegla mogućnost iskrivljenog prikaza rezultata u slučaju reanimacije s mehaničkom ventilacijom u trajanju manjeg broja sati, a koja se završila smrtnim ishodom. U mikrobiološkoj identifikaciji izolata mahom su primjenjivani konvencionalni identifikacijski testovi te VITEK 2 metoda. Za testiranje osjetljivosti na antimikrobne lijekove korištena je standardizirana metoda disk difuzije (Kirby- Bauerov test) te E-test, uz interpretaciju sukladno važećim EUCAST-ovim standardima.U ovom istraživanju pokazalo se kako je upalu pluća razvilo 90 % pacijenata podvrgnutih mehaničkoj ventilaciji, od čega je 8 % klasificirano kao rani oblik, a 92 % kao kasni oblik pneumonije. Pneumonije povezane s mehaničkom ventilacijom najčešće su zabilježene kod pacijenata s različitim komorbiditetima (87 %). Od uzročnika pneumonija dominirali su Gram-negativni štapići (mahom pokazujući obrazac multiple rezistencije), a polimikrobna etiologija dokazana je u više od polovine svih slučajeva. Od mikroorganizama su najčešće izolirani Pseudomonas aeruginosa (36, 19 %) i Acinetobacter baumannii (28, 57 %), dok je meticilin-rezistentni Staphylococcus aureus (MRSA) izoliran kod 9, 52 % pacijenata. Ukupno 76 % oboljelih je preminulo, ali nije bilo statistički značajne razlike u smrtnosti u odnosu na spol pacijenta (p=0, 649), trajanje mehaničke ventilacije (kraće ili dulje od 15 dana) (p=0, 409) te monomikrobnu ili polimikrobnu etiologiju bolesti (p=0, 259).Visoka učestalost razvoja pneumonije, stope smrtnosti te prisutnost multirezistentnih uzročnika kod pacijenata na mehaničkoj ventilaciji u ovom istraživanju ukazuju na važnost ove problematike. Adekvatna prevencija (uz pridržavanja aktualnih smjernica), pravovremena dijagnoza, poznavanje lokalne mikrobne flore i ciljani terapijski pristup neophodne su karike u lancu za uspješno liječenje i smanjenje stope smrtnosti kod VAP-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica