Pregled bibliografske jedinice broj: 1162181
Algni vijenci kao biološki indikatori srednje razine mora
Algni vijenci kao biološki indikatori srednje razine mora, 2021., diplomski rad, preddiplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek, Zagreb
CROSBI ID: 1162181 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Algni vijenci kao biološki indikatori srednje razine mora
(Algal rims as biological mean sea level indicators)
Autori
Pipinić, Karolina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek
Mjesto
Zagreb
Datum
22.09
Godina
2021
Stranica
26
Mentor
Bakran-Petricioli, Tatjana
Ključne riječi
algni vijenci, bioindikatori, srednja razina mora (MSL), Lithophyllum byssoides, biokonstrukcije
(algal rims, bioindicators, mean sea level (MSL), Lithophyllum byssoides, bioconstructions)
Sažetak
Lithophyllum byssoides (Lamarck, 1900) koraligena je mediolitoralna alga, koja se javlja u pojasu plime i oseke Sredozemnog mora i SI Atlantika. U povoljnim uvjetima alga gradi vijence malo iznad srednje razine mora, a s obzirom na izrazito uski vertikalni raspon, takvi su vijenci vjerni pokazatelji, bioindikatori, promjene srednje razine mora. Algni vijenci najizraženiji su na sjenovitim i strmim, sjevernim obalama pod utjecajem valova i vjetrova. Najveći rast alge zabilježen je tijekom hladnijeg dijela godine i tijekom dužih perioda relativne stabilnosti morske razine. Algni vijenci su veoma otporni na eroziju pa izdignuti ili morem preplavljeni analozi recentnih vijenaca ukazuju na izdizanje ili spuštanje kopna, a formirani vijenci na dulje razdoblje stabilnosti. Radiokarbonskim datiranjem algnih biokonstrukcija moguće je dobiti podatke o položaju srednje razine mora u prošlosti s točnošću od ± 10 cm. Alga L. byssoides inženjer je ekosustava pa su njene biokonstrukcije osnova jednoj od značajnijih zajednica u Mediteranu. Globalnim zagrijavanjem, kako kopna, tako i mora, ova je zajednica ugrožena. Posljednjih godina pridaje se velika pažnja određivanju porasta razine mora kroz datiranje algnih vijenaca, no bilo bi potrebno uložiti jednako truda u monitoring njihovog stanja i zaštitu. Istraživanja su pokazala da su biokonstrukcije L. byssoides podložne efektu rezervoara, te da promjene u izotopnom sastavu algnih vijenaca koreliraju s promjenom klime. Vijenci se tako mogu koristiti za bolje razumijevanje klimatske varijabilnosti paleoklime, ali i za bolje razumijevanje trenutnih i budućih klimatskih promjena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-9445 - Relativna promjena morske razine i klimatske promjene duž istočne obale Jadrana (SEALeveL) (Faivre, Sanja, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Tatjana Bakran-Petricioli (mentor)