Pregled bibliografske jedinice broj: 1159977
Model kliničkih smjernica za terapiju senzorne integracije s terapijskim psom
Model kliničkih smjernica za terapiju senzorne integracije s terapijskim psom // Zbornik radova Fizio kongres Hrvatske / Grubišić, Mirjana (ur.).
Zagreb: Hrvatska komora fizioterapeuta, 2018. str. 123-140 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1159977 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Model kliničkih smjernica za terapiju senzorne integracije s terapijskim psom
(Clinical guidelines for sensory integration with a therapeutic dog)
Autori
Grubišić, Mihaela ; Maras, Marija ; Milaščević, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Fizio kongres Hrvatske
/ Grubišić, Mirjana - Zagreb : Hrvatska komora fizioterapeuta, 2018, 123-140
ISBN
978-953-55914-3-6
Skup
Fizio kongres Hrvatske
Mjesto i datum
Crikvenica, Hrvatska, 05.10.2018. - 07.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
terapija senzorne integracije, terapija uz terapijskog psa, ICF klasifikacija
(sensory integration theraphy, therapeutic dog therapy, ICF classification)
Sažetak
U ovom je radu prikazan model kliničkih smjernica za terapiju senzorne integracije s terapijskim psom. Namjera je povezivanje dvaju terapijskih pristupa radi olakšane komunikacije terapeut-dijete, postizanje bržih rezultata u terapijskom procesu, osvježenje svakodnevnice djeci s disfunkcijom senzorne integracije zbog napornih tretmana i uvođenje zabave i veselja u individualni tretman. Senzorna je integracija (SI) organizacija osjeta koja se najčešće upotrebljava za postizanje svjesnoga, ciljanog i prilagođenog odgovora. Ona je neurološki proces kojim se primaju senzorne informacije iz naše okoline kroz osjetila (vid, sluh, njuh, okus, opip, ravnotežu) koja se procesuiraju/organiziraju kako bi se dobio adaptivni/svrsishodni odgovor. Zbog naravi same terapije i populacije koja se njome koristi, educirani je terapijski pas dopunjuje i obogaćuje. Terapija/(re)habilitacija uz terapijskog psa program je koji obuhvaća niz unaprijed pripremljenih i određenom cilju usmjerenih terapijskih/(re)habilitacijskih postupaka kojima se unapređuje i ojačava motoričko, socijalno, emocionalno i/ili kognitivno funkcioniranje djeteta/osobe s poteškoćama u razvoju. Svrha je postavljanje standarda kvalitete postupka s terapijskim psom kroz funkciju radi postizanja zdravlja. Provedbom aktivnosti s terapijskim psom kroz međunarodnu klasifikaciju funkcioniranja (International Classification of Functioning – ICF) omogućena je mjerljivost, pouzdanost i kvaliteta ovoga posebnog pristupa. ICF su službeno potvrdile sve države članice Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), njih 191, kao i međunarodni standard za opisivanje zdravlja i invaliditeta. Ističe aktivnost te osobu kao ljudsko biće, koje kao takvo funkcionira u svakodnevnom životu te ima svoje zadatke i uloge (dijagnoza i bolest nisu dovoljne za opisivanje funkcionalnog statusa pojedinca i za predviđanje, vođenje i planiranje različitih potreba pojedinca.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti