Pregled bibliografske jedinice broj: 1158425
ZASTUPLJENOST PELUDA BREZE U ZRAKU GRADA ZAGREB I UTJECAJ NA ZDRAVLJE I KVALITETU ŽIVOTA
ZASTUPLJENOST PELUDA BREZE U ZRAKU GRADA ZAGREB I UTJECAJ NA ZDRAVLJE I KVALITETU ŽIVOTA // DVANAESTI HRVATSKI ZNANSTVENO-STRUČNI SKUP "ZAŠTITA ZRAKA 2021" / Pehnec, Gordana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 2021. str. 74-75 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1158425 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ZASTUPLJENOST PELUDA BREZE U ZRAKU GRADA
ZAGREB I UTJECAJ NA ZDRAVLJE I KVALITETU ŽIVOTA
(PRESENTING BIRCH POLLEN IN THE AIR OF THE CITY OF
ZAGREB AND ITS IMPACT ON HEALTH AND QUALITY OF LIFE)
Autori
Hrga, Ivana ; Večenaj, Ana ; Stjepanović, Barbara ; Babić, Jasenka ; Dragojlović, Dragoslav ; Krivohlavek, Adela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
DVANAESTI HRVATSKI ZNANSTVENO-STRUČNI SKUP "ZAŠTITA ZRAKA 2021"
/ Pehnec, Gordana - Zagreb : Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 2021, 74-75
Skup
12. hrvatski znanstveno-stručni skup "Zaštita zraka 2021"
Mjesto i datum
Medulin, Hrvatska, 15.09.2021. - 17.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
pelud breze, Zagreb, urbani okoliš
(birch pollen, Zagreb, urban environment)
Sažetak
Na kvalitetu zraka u urbanim sredinama znatno utječe i opterećenje zraka alergenim peludom. Poznata je značajna uloga raznolikoga gradskog drveća, prvenstveno u estetskom i krajobraznom pogledu te socioekonomskom utjecaju na urbani okoliš. Drveće u našim gradovima donosi značajnu zdravstvenu korist, ali nažalost uzrokuje i zdravstvene probleme osobito osobama koje pate od pe¬ludne alergije. Određene vrste drvenastih biljaka posjeduju pelud visokog alergijskog potencijala, a medu njima se ističe breza. Breza raste samo na sjevernoj hemisferi, u većem dijelu sjeverne i središnje Europe, a uzgaja se u gradovima kao ukrasno drveće. Pelud breze je, uz pelud ambrozije i pelud porodice trava, jedan od najjačih aeroalergena. Velika produkcija peludi, rasprostranjenost, anemofilnost te sadržavanje alergenih spojeva u peludom zrncu definiraju alergijski potencijal biljke. Bitna informacija za alergičare je da lijeska i joha svojom ranom polinacijom i križnom re¬akcijom s brezom djeluju kao okidači alergijske senzibilizacije na pelud breze, pa se klinički simp¬tomi manifestiraju naglašenije tijekom polinacije breze. Polinacija hrasta, bukve i pitomog kestena može produžiti trajanje simptoma alergijske reakcije na pelud breze i u razdoblju kada ta vrsta pe- luda nije prisutna u zraku. Također je značajna i križna reakcija između breze i ambrozije. Osim navedenih križnih reakcija, zamijećene su križne reakcije između peludi određenih biljaka i hrane. U radu su prikazani rezultati praćenja alergenoga peluda u zraku tijekom pet godina (2016. - 2020.). Prikazan je početak i kraj polinacijske sezone, trajanje polinacije, prosječna maksimalna dnevna koncentracija, peludni indeks, alergijski potencijal i rizik. Na temelju dobivenih rezultata napravljen je peludni kalendar. Način upravljanja urbanim zelenim površinama znatno utječe na razinu kon¬centracije alergene peludi u zraku. Uvidom u alergijski potencijal grada predlažu se smjernice za izgradnju zelene infrastrukture. Povećanje biološke raznolikosti zasađenih biljaka u gradu, ukoliko je moguća zamjena muških biljka sa ženskim, pravilno održavanje zelenih površina preduvjeti su za smanjivanje alergijskog potencijala grada sukladno Strategiji prilagodbe klimatskim promjenama u Republici Hrvatskoj za razdoblje do 2040. godine s pogledom na 2070. godinu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita