Pregled bibliografske jedinice broj: 1157956
Internet i društvene mreže kao izvori zdravstvene edukacije u populaciji mladih odraslih osoba
Internet i društvene mreže kao izvori zdravstvene edukacije u populaciji mladih odraslih osoba, 2021., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet Osijek, Osijek
CROSBI ID: 1157956 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Internet i društvene mreže kao izvori zdravstvene edukacije u populaciji mladih odraslih osoba
(Internet and social networks as sources of health education in the population of young adults)
Autori
Medak, Antea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
21.07
Godina
2021
Stranica
36
Mentor
Miškulin, Ivan
Ključne riječi
društvene mreže ; internet ; medicinske informacije ; mlade odrasle osobe
(Social networks ; Internet ; medical information ; young adults)
Sažetak
Cilj: Ciljevi ovog presječnog istraživanja bili su istražiti socioekonomska i sociodemografska obilježja mladih odraslih osoba (19-24 godine) s područja Dubrovačko-neretvanske i Osječko-baranjske županije, ispitati zastupljenost pojedinih izvora zdravstvene informacije te istražiti obilježja njihova korištenja interneta i društvenih mreža kao izvora zdravstvene edukacije te procijeniti postoji li povezanost između promatranih varijabli. Nacrt studije: Presječno istraživanje Ispitanici i metode: Istraživanje je bilo provedeno na mladim odraslim osobama (19 – 24 godine) s područja Dubrovačko neretvanske i Osječko-baranjske županije. Obuhvaćeno je 384 ispitanika različitih područja. Ispunili su petnaestominutni anonimni anketni upitnik mrežnim putem u razdoblju od 16. 3. 2021. do 14. 5. 2021. Rezultati: Rezultati su pokazali kako ispitanici smatraju pronalaženje, razumijevanje i procjenu zdravstvenih tema jednostavnom, također postoje razlike u poduzetim akcijama nakon pronađenih zdravstvenih podataka na internetu i društvenim mrežama u odnosu na vjerovanje o pouzdanosti društvenih medija kao medicinskih izvora. Zaključak: Iako većina ispitanika smatra pronalaženje, razumijevanje i procjenu zdravstvenih tema jednostavnom, najveći broj ispitanika s tvrdnjom kako su društveni mediji pouzdani izvor medicinskih informacija, ipak se niti slaže niti ne slaže. Ipak, ispitanici koji vjeruju da su društveni mediji pouzdan izvor medicinskih informacija češće pretražuju internet i društvene mreže o zdravstvenim podacima, u usporedbi s onima koji ne vjeruju da su društveni medij pouzdan izvor medicinskih informacija ili nemaju stav oko toga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2019-04-7902 - Utjecaj interneta i internetskih društvenih mreža na stavove i odluke o cijepljenju (INTERVAKC) (Pavić, Željko, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Osijek
Profili:
Ivan Miškulin
(mentor)