Pregled bibliografske jedinice broj: 1157388
Kako se snalazite tijekom dana? Povezanost promjena u svakodnevnim aktivnostima s psihičkim zdravljem i dobrobiti tijekom pandemije
Kako se snalazite tijekom dana? Povezanost promjena u svakodnevnim aktivnostima s psihičkim zdravljem i dobrobiti tijekom pandemije // 25. Dani Ramira i Zorana Bujasa: međunarodni psihologijski znanstveni skup : knjiga sažetaka, Zagreb, 30. rujna - 02. listopada 2021. / Mikac, Una ; Mehulić, Jasmina (ur.).
Zagreb: Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2021. str. 69-69 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1157388 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako se snalazite tijekom dana? Povezanost
promjena u svakodnevnim aktivnostima s psihičkim
zdravljem i dobrobiti tijekom pandemije
(How are you managing in daily life? Examining the
relationship between changes in everyday
activities and mental health and well-being during
pandemic)
Autori
Jokić, Sangster ; Alexandra, Claire
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
25. Dani Ramira i Zorana Bujasa: međunarodni psihologijski znanstveni skup : knjiga sažetaka, Zagreb, 30. rujna - 02. listopada 2021.
/ Mikac, Una ; Mehulić, Jasmina - Zagreb : Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2021, 69-69
Skup
25. Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.09.2021. - 02.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
pandemija ; svakodnevne aktivnosti ; psihičko zdravlje
(pandemic ; daily activities ; mental health)
Sažetak
Pandemija COVID-19 imala je široke posljedice na ljudsko zdravlje i dobrobit zbog brojnih promjena u našem svakodnevnom životu i aktivnostima. Cilj ovog istraživanja bio je istražiti načine na koje se sudjelovanje u svakodnevnim aktivnostima promijenilo tijekom pandemije te povezanost tih promjena s psihičkim zdravljem osoba koje žive u Hrvatskoj. Istraživanje je provedeno u sklopu istraživačkog projekta Kako smo? Život u Hrvatskoj u doba pandemije. Podaci su prikupljeni u dva vremenska razdoblja 2020. godine primjenom online upitnika. Rezultati prikazani u ovom radu proizlaze iz dijela upitnika kojim su ispitane promjene u vremenu provedenom u različitim aktivnostima i kvaliteti tih aktivnosti. Ukupno je 774 (prvi val) i 555 (drugi val) odraslih osoba ispunilo taj dio upitnika. Rezultati pokazuju da, iako je većina sudionika doživjela jasne promjene u obrascima i kvaliteti svakodnevnih aktivnosti, te promjene nisu bile univerzalne za sve domene aktivnosti niti za sve sudionike. Korištenjem klasterske analize, na temelju različitih uzoraka promjena identificirane su tri jedinstvene skupine: sudionici koji su izvijestili o dosljedno smanjenoj kvaliteti u svim domenama aktivnosti (33, 2% sudionika), oni koji su izvijestili o smanjenoj kvaliteti u većini domena, ali stabilnoj ili povećanoj kvaliteti slobodnih aktivnosti i vremena provedenog u prirodi (37, 1%) te oni koji su izvijestili o stabilnoj ili poboljšanoj kvaliteti aktivnosti u većini domena (29, 1%). Te skupine sudionika su se razlikovale u pogledu psihičkog zdravlja i osjećaja prilagodbe na nove okolnosti, koji su bili operacionalizirani koristeći različite mjere psihičkog zdravlja (DASS-21), kvalitete života (pitanje o općem zadovoljstvu životom) i subjektivnih iskustava promjena u svakodnevnim aktivnostima. Osobe s pozitivnijom percepcijom kvalitete aktivnosti imale su manje psiholoških tegoba i bolja adaptivna iskustva dok su osobe koje su izvijestile o većinom smanjenoj kvaliteti aktivnosti imale više psihičkih tegoba. Rezultati ukazuju na važnost osiguranja kontinuiranog sudjelovanja u svakodnevnim aktivnostima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Zdravstveno veleučilište, Zagreb
Profili:
Claire Alexandra Sangster Jokic
(autor)