Pregled bibliografske jedinice broj: 1156290
Radna motivacija kao indikator kvalitete zdravstvene skrbi i čimbenik prevencije sindroma sagorijevanja
Radna motivacija kao indikator kvalitete zdravstvene skrbi i čimbenik prevencije sindroma sagorijevanja // Zbornik predavanja i sažetaka 24. kongres Hrvatske udruge djelatnika HMP s međunarodnim sudjelovanjem "Znanost i iskustva spašavaju živote" / Perić, Jasminka ; Šota, Danijel ; Martić , Dejan (ur.).
Vinkovci: Tiskarski obrt ZEBRA, 2021. str. 199-202 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1156290 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Radna motivacija kao indikator kvalitete zdravstvene
skrbi i čimbenik prevencije sindroma sagorijevanja
(Work Motivation as an Indicator of Healthcare
Quality and Prevention Factor of Burnout Syndrome)
Autori
Jauk, Vjekoslav ; Mikšić, Štefica ; Holik, Dubravka ; Mudri, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik predavanja i sažetaka 24. kongres Hrvatske udruge djelatnika HMP s međunarodnim sudjelovanjem "Znanost i iskustva spašavaju živote"
/ Perić, Jasminka ; Šota, Danijel ; Martić , Dejan - Vinkovci : Tiskarski obrt ZEBRA, 2021, 199-202
Skup
24.Kongres hrvatske udruge djelatnika hitne medicinske pomoći s međunarodnim sudjelovanjem, znanost i iskustva spašavaju živote
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 29.10.2021. - 31.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Motivacija ; sindrom sagorijevanja, kvaliteta skrbi
(Motivation, Burnout, Quality of Health Care)
Sažetak
Osiguravanje kontinuiteta sadržaja i kvalitete sestrinske prakse utemeljene na dokazima aktualni je cilj suvremenog pristupa u skrbi za pacijente. Međutim, navedeni aspekti skrbi u kojima se neprestano unaprjeđuje postojeće znanje pod značajnim su utjecajem ekstrinzičnog čimbenika, a to je psihosocijalni koncept radne motivacije. Radna motivacija, najsveobuhvatnije karakterizirana kao spremnost ili želja dobro raditi, uložiti napor i učinkovito obavljati posao u direktnoj je povezanosti s kvalitetom izvođenja, otvorenosti za promjene i učenje novih tehnika skrbi, a koji su u izvanbolničkoj hitnoj službi temeljni postulati skrbi. Unatoč empirijski potvrđenoj važnosti, sustavni pregledi literature upućuju na fragmentiranost i nedovoljnu osviještenost društva o aspektima koji doprinose pozitivnom predznaku radne motivacije te je cilj ovoga rada doprinos razumijevanju važnost radne motivacije, a osobito u kontekstu aktualne problematike sindrom sagorijevanja. Čimbenici koji izravno utječu na radnu motivaciju medicinskih sestara i tehničara obuhvaćaju splet pet kategorija, a to su karakteristike radnog mjesta, radni uvjeti, osobne karakteristike, pojedinačni prioriteti i unutarnja psihološka stanja. Razumijevanje čimbenika koji utječu na radnu motivaciju doprinosi i razumijevanju aktualne problematike s kojom se svakodnevno susreću djelatnici hitne medicine, a pritom je riječ o akumulaciji stresa i sindromu sagorijevanja koji nastaje kao splet kronične akumulacije visokih razina stresa u radnom okruženju. Međutim, još važnije je naglasiti da sindrom sagorijevanja nastaje kao interakcijski rezultat okolišnih (socijalnih) čimbenika u koji se ubrajaju i čimbenici poticanja radne motivacije te individualnih (bihevioralnih) čimbenika. Teorijskom raščlambom čimbenika koji uvjetuju oblikovanje i potiču visoke razine radne motivacije doprinosi se razumijevanju važnosti radne okoline kao čimbenika prevencije nastanka sindrom sagorijevanja. Sindrom sagorijevanju individualno, ali i globalno je važan i prisutan fenomen kojemu se osobita pozornost treba posvetiti na uzorku djelatnika izvanbolničke hitne medicine jer su u svakodnevnome radu izloženi visokim razinama stresa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek