Pregled bibliografske jedinice broj: 1153569
Antimalarijsko djelovanje harmicena
Antimalarijsko djelovanje harmicena // 9. Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije 2021, Sveučilište u Zagrebu Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Knjiga sažetaka / Šakić, Davor ; Keser, Toma (ur.).
Zagreb, 2021. str. 40-40 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1153569 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antimalarijsko djelovanje harmicena
(Antimalarial activity of harmicenes)
Autori
Marinović, Marina ; Poje, Goran ; Held, Jana ; Rajić, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
9. Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije 2021, Sveučilište u Zagrebu Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Knjiga sažetaka
/ Šakić, Davor ; Keser, Toma - Zagreb, 2021, 40-40
Skup
9. Simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije (FARMEBS 2021)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 30.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
malarija, Plasmodium falciparum, harmiceni
(malaria, Plasmodium alciparum, harmicenes)
Sažetak
Malarija je zarazna bolest kojom se godišnje zarazi više od 200 milijuna ljudi, uglavnom u tropskim i suptropskim krajevima svijeta. Pojava rezistencije uzročnika malarije, a najviše vrste Plasmodium falciparum, na postojeće lijekove zahtijeva pronalazak novih učinkovitih spojeva s drugačijim mehanizmima djelovanja.1 Jedan od obećavajućih spojeva s umjerenim antimalarijskim djelovanjem je harmin, alkaloid iz skupine β- karbolina i inhibitor proteina toplinskog šoka 90 vrste P. falciparum (PfHsp90).2 S druge strane, ferocen je organometalni spoj koji je privukao pažnju brojnih znanstvenika. Brojne studije pokazale su kako se povezivanjem ferocena s postojećim antimalaricima kao što su kolorokin i dihidroartemisinin pojačava njihovo antimalarijsko djelovanje.3 Stoga je, u pokušaju da se nadvlada rezistencija, pristupom molekulske hibridizacije sintetizirano ukupno osamnaest harmicena hibridnih spojeva u kojima su harmin i ferocen međusobno povezani amidnom ili triazolskom poveznicom. Novosintetiziranim harmicenima ispitano je in vitro antimalarijsko djelovanje na eritrocitnu fazu životnog ciklusa Plasmodium falciparum, na dva soja: soj osjetljiv na klorokin (Pf3D7) i soj otporan na klorokin (PfDd2). Harmiceni su pokazali antimalarijsko djelovanje u mikromolarinim/submikromolarnim koncentracijama te su svi pokazali jače antimalarijsko djelovanje na Pf3D7 u odnosu na PfDd2. Harmiceni triazolskog tipa supstituirani u položaju 6 β-karbolinskog prstena bili su najaktivniji, dok su harmiceni amidnog tipa supstituirani u položajima 7 i 9 pokazali najjače djelovanje. Najaktivniji spoj (IC50 = 0, 15 μM (Pf3D7) i 1, 0 μM (PfDd2)) bio je harmicen triazolskog tipa u položaju 7 β- karbolinskog prstena u kojemu je triazol direktno vezan za ferocen, dok je uvođenje metilenskog mosta između ferocena i triazolskog prstena rezultiralo analognim spojem koji se pokazao potpuno inaktivnim.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2017-05-5160 - Derivati harmina kao potencijalni antimalarici (CLICKforMALARIA) (Rajić Džolić, Zrinka, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb