Pregled bibliografske jedinice broj: 1152684
EBIT i EBITDA u funkciji mjerenja profitabilnosti poslovnog subjekta
EBIT i EBITDA u funkciji mjerenja profitabilnosti poslovnog subjekta // Zbornik radova 55. jesenskog savjetovanja "Računovodstvo, revizija i porezi u praksi" / Vuko, Tina (ur.).
Split: Udruga računovođa i financijskih djelatnika Split, 2021. str. 11-32 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1152684 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
EBIT i EBITDA u funkciji mjerenja profitabilnosti
poslovnog subjekta
(EBIT and EBITDA in the function of measuring the
profitability of a business entity)
Autori
Žager, Lajoš ; Sever Mališ, Sanja ; Brozović, Mateja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik radova 55. jesenskog savjetovanja "Računovodstvo, revizija i porezi u praksi"
/ Vuko, Tina - Split : Udruga računovođa i financijskih djelatnika Split, 2021, 11-32
ISBN
978-953-97788-8-8
Skup
55. jesensko savjetovanje „Računovodstvo, revizija i porezi u praksi“
Mjesto i datum
Tučepi, Hrvatska, 21.10.2021. - 23.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
uspješnost ; pokazatelji profitabilnosti ; EBIT ; EBITDA ; rentabilnost imovine ; rentabilnost vlastitog kapitala
(financial performance ; profitability ratios ; EBIT ; EBITDA ; return on assets ; return on equity)
Sažetak
Uslijed postojanja informacijske asimetrije između menadžmenta i ostalih interesno-utjecajnih skupina zainteresiranih za poslovanje poduzeća, financijsko izvještavanje je važan mehanizam transparentnog poslovanja. Pritom je većina informacija objavljena u obliku temeljnih financijskih izvještaja, čija je prednost što su sastavljeni u skladu s primjenjivim okvirom financijskog izvještavanja i često revidirani od strane neovisnog revizora. Međutim, financijske informacije se sve češće komuniciraju i u obliku izvješća poslovodstva, različitih medijskih objava i slično, gdje se nerijetko koriste mjere uspješnosti koje nisu standardizirane, a ponekad ih nije moguće izračunati direktno iz javno objavljenih financijskih izvještaja. Takve alternativne mjere uspješnosti mogu dovesti u zabludu čitatelje, pogotovo ako nije objašnjeno kako su izračunate, s kojom namjerom se koriste te ako im se daje prednost u odnosu na tradicionalne mjere uspješnosti. Razlog popularnosti takvih mjera među menadžerskim strukturama je što obično stvaraju bolju sliku o uspješnosti poslovanja poduzeća nego tradicionalne mjere uspješnosti, budući da poništavaju učinak različitih rashoda i troškova na neto dobit. Primjer takvih mjera su EBIT, EBITDA i njihove marže, a pogotovo se dovodi u pitanje opravdanost korištenja EBITDA i njezinih modificiranih varijanti. Iako može poslužiti kao nadopuna uobičajenim pokazateljima profitabilnosti kao što su rentabilnost imovine i rentabilnost vlastitog kapitala, EBITDA marža se ne bi smjela koristiti kao jedina i najvažnija mjera uspješnosti jer promatra zaradu poduzeća prije kamata i amortizacije, favorizirajući time poduzeća koja su zaduženija i s nepovoljnijom strukturom imovine koja se sporije obrće. U skladu s time, ciljevi ovoga rada su sljedeći: 1) definirati tradicionalne mjere profitabilnosti, 2) razmotriti prednosti i nedostatke alternativnih mjera profitabilnosti, primarno EBIT i EBITDA marže, 3) istražiti stav regulatora i donositelja standarda prema alternativnim mjerama profitabilnosti, te 4) pokazati na primjeru kako EBIT i EBITDA marža mogu dovesti u zabludu korisnike financijskih izvještaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb