Pregled bibliografske jedinice broj: 1152308
Korist stroja za učenje u predviđanju relapsa IgA vaskulitisa kod djece
Korist stroja za učenje u predviđanju relapsa IgA vaskulitisa kod djece // Reumatizam, 68 (2021), Suppl 1
Rovinj, Hrvatska, 2021. str. 61-61 doi:10.33004/reumatizam-supp-68-1-7 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1152308 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korist stroja za učenje u predviđanju relapsa IgA
vaskulitisa kod djece
(Usefulness of learning machine for relapse
prediction in children
with IgA vasculitis)
Autori
Šapina, Matej ; Šestan, Mario ; Kifer, Nastasia ; Batnožić Varga, Mateja ; Held, Martina ; Sršen, Saša ; Ovuka, Aleksandar ; Frković, Marijan ; Gagro, Alenka ; Jelušić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Reumatizam, 68 (2021), Suppl 1
/ - , 2021, 61-61
Skup
23. godišnji kongres Hrvatskog reumatološkog društva
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 14.10.2021. - 17.10.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
IgA vaskulitis ; relaps ; stroj za učenje
(IgA vasculitis ; relaps ; learning machine)
Sažetak
Uvod. IgA vaskulitis (IgAV) najčešći je sistemski vaskulitis u djece. Ključno kliničko obilježje bolesti je purpurični osip koji pretežno zahvaća donje ekstremitete popraćen difuznom boli u trbuhu, zahvaćanjem zglobova, nefritisom i/ili odlaganjem IgA depozita u bioptičkim uzorcima (kože, crijeva, bubrega). IgAV je većinom samoograničavajuća bolest povoljnog ishoda, ipak relapsi su mogući i nisu rijetki. Cilj istraživanja je procijeniti korist algoritama za nadzirano strojno učenje (SU) u identifikaciji onih bolesnika koji bi mogli razviti relaps IgAV. Ispitanici i metode. Veliki skup prediktivnih varijabli vezanih uz demografske varijable, povijest kliničke slike, simptoma, laboratorijskih nalaza i lijekova iskorišten je za početno prikupljanje podataka u razvoju prediktivnog modela strojnog učenja (SU). Nakon pripreme podataka, rukovođenja vrijednostima koje nedostaju i podacima koji nisu uravnoteženi istrenirani su, unakrsno provjereni i testirani modeli stroja za slučajni odabir (SSO) i stroja za podršku s polinomskom jezgrom (SPPJ). Rezultati. Pilot istraživanje obuhvatilo je 539 djece s IgAV-om (260 muške i 279 ženske) s medijanom dobi od 6.17 (4.42–8.75) godina. Među njima, 78.11% imalo je zahvaćene zglobove, 44.53% imalo je zahvaćen probavni sustav, a u 18.92% razvio se nefritis. Atipični raspored purpuričnog osipa (koji nije na donjim ekstremitetima kao ni generalizirani osip od početka bolesti) imalo je 5.19% bolesnika s IgAV-om dok je njih 8.91% imalo perzistirajući purpurični osip duži od mjesec dana. Incidencija recidiva IgAV bila je 10.2%. SSO model pokazao je sveukupnu točnost od 95% s osjetljivošću od 100% i specifičnost od 94.48%. SPPJ model pokazao je točnost od 87.58% s osjetljivošću od 100% i specifičnost od 86.21%. Prisutnost perzistirajućeg purpuričnog osipa se u oba modela pokazala kao najkorisnija prediktivna varijabla. Prediktivne varijable zajedničke za oba modela također su uključivale i prisutnost purpuričnog osipa na atipičnim mjestima, dob i nefritis. Zaključak. Rezultati ovog pilot istraživanja pokazuju obećavajuću primjenu stroja za učenje i to kao korisnu pomoć u predviđanju skupine bolesnika rizične za razvoj relapsa IgAV. Potpora: Projekt Hrvatske zaklade za znanost IP- 2019-04-8822.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2019-04-8822 - Histološki, klinički, laboratorijski i genski prediktori ishoda bolesnika s Henoch-Schönleinovom purpurom i nefritisom (PURPURAPREDICTORS) (Jelušić, Marija, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Osijek,
KBC Split,
Klinički bolnički centar Zagreb,
Medicinski fakultet, Split,
Medicinski fakultet, Osijek,
Klinički bolnički centar Rijeka,
Klinika za dječje bolesti
Profili:
Nastasia Kifer
(autor)
Marija Jelušić
(autor)
Matej Šapina
(autor)
Alenka Gagro
(autor)
Martina Held
(autor)
Marijan Frković
(autor)
Mario Šestan
(autor)