Pregled bibliografske jedinice broj: 1151214
U društvu pčela
U društvu pčela // Zbornik sažetaka / Rozman, Vlatka ; Antunović, Zvonko (ur.).
Vodice, Hrvatska: Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021. str. 223-224 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1151214 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
U društvu pčela
(In the company of bees)
Autori
Ivanišin Kardum, Katarina ; Crnčević, Marija ; Zrna, Marijo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka
/ Rozman, Vlatka ; Antunović, Zvonko - : Fakultet agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2021, 223-224
Skup
56. hrvatski i 16. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 05.09.2021. - 10.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
pčelarstvo, medonosno bilje, muzejski predmeti
(beekeeping, melliferous plants, museum objects)
Sažetak
S ciljem edukacije o tehnologijama u pčelarstvu i metodama biotehnologije koje se primjenjuju kod analize meda osmišljen je muzejski edukativni program „U društvu pčela“ namijenjen različitim ciljnim skupinama. Edukativni program temelji se na muzejskim predmetima Tehničkog muzeja Nikola Tesla (TMNT), prethodno osmišljenim i provedenim edukativnim radionicama TMNT-a te na suvremenim tehničkim i biotehničkim spoznajama o pčelarstvu s posebnim osvrtom na uzgoj medonosnog bilja, laboratorijski rad i analize meda sukladno zakonskim propisima. Ovaj program čine interdisciplinarne pedagoške radionice s temama: sadnja i uzgoj medonosnog bilja, život u košnici i vrcanje meda, botaničko i zemljopisno porijeklo meda, formiranje i dizajn deklaracije proizvoda. Tijekom radionica koriste se prostori Muzeja - postav muzeja s košnicama i živim pčelama te vrt s medonosnim biljem koji je uspostavljen u okviru ovog programa. Radionice su osmišljene na način da čine zasebne cjeline, ali se mogu pohađati i kao cjeloviti program. Tako se npr. u prvoj radionici uspostavljanja nasada medonosnog bilja koriste vrste kao kadulja (Salvia officinalis L.), agrumi (Citrus spp.), uljana repica (Brassica napus L.) i vrijesak (Calluna vulgaris L.), a u kasnijim radionicama se med spomenutog botaničkog porijekla koristi za demonstriranje fizikalno – kemijske i peludne analize meda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Biotehnologija, Informacijske i komunikacijske znanosti