Pregled bibliografske jedinice broj: 1151158
Stavovi studenata farmacije, medicine i dentalne medicine o farmakogenomici u svakodnevnoj kliničkoj praksi
Stavovi studenata farmacije, medicine i dentalne medicine o farmakogenomici u svakodnevnoj kliničkoj praksi // Godišnja konferencija farmaceuta Hrvatske s međunarodnim sudjelovanjem PharmaCRO 2021 - "Povjerenje – temelj uspješne farmaceutske skrbi" (knjiga sažetaka) / Jakševac Mikša, Maja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2021. P07, 2 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1151158 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi studenata farmacije, medicine i dentalne
medicine o farmakogenomici u svakodnevnoj
kliničkoj praksi
(Attitudes of pharmacy, medical and dental students
about pharmacogenomics in everyday clinical practice)
Autori
Šešelja Perišin, Ana ; Bukić, Josipa ; Rušić, Doris ; Leskur, Dario ; Božić, Joško ; Vilović, Marino ; Kumrić, Marko ; Modun, Darko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Godišnja konferencija farmaceuta Hrvatske s međunarodnim sudjelovanjem PharmaCRO 2021 - "Povjerenje – temelj uspješne farmaceutske skrbi" (knjiga sažetaka)
/ Jakševac Mikša, Maja - Zagreb : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2021
Skup
Godišnja konferencija farmaceuta Hrvatske (PharmaCRO 2021)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.09.2021. - 25.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
farmakogenomika ; stavovi ; edukacija ; studenti farmacije ; studenti medicine ; studenti dentalne medicine
(pharmacogenomic ; attitudes ; education ; pharmacy students ; medical students ; dental students)
Sažetak
Prethodna istraživanja pokazala su pozitivan utjecaj korištenja farmakogenomike u svakodnevnoj kliničkoj praksi. Primjerice, farmakogenomika omogućava farmaceutskoj industriji razvoj lijekova koji ciljano djeluju na specifične bolesti i poremećaje u organizmu, čime se povećava terapijski učinak, a smanjuje mogućnost oštećenja zdravog tkiva. Istraživanja su pokazala kako farmakogenomika može pridonijeti pravilnom odabiru lijeka na osnovu genet-skog profila pojedinog pacijenta, čime se ubrzava proces liječenja te smanjuje rizik od nastanka nuspojava. Među¬tim, za optimalnu integraciju farmakogenomike u kliničku praksu, nužna je i odgovarajuća edukacija zdravstvenih djelatnika o farmakogenomici. Zbog navedenog, cilj ovog istraživanja bio je ispitati stavove studenata farmacije, medicine i dentalne medicine na Sveučilištu u Splitu o farmakogenomici. Istraživanje je bilo ustrojeno kao anketno presječno istraživanje i provedeno je u listopadu 2020. godine. U istraživanju je sudjelovalo ukupno 503 studenta studija farmacije, medicine i dentalne medicine na Sveučilištu u Splitu. Rezultati su pokazali da je samo 3 % stu¬denata navelo da pati od neke kronične nasljedne bolesti. Nadalje, rezultati istraživanja su pokazali da bi 58, 2 % studenata razmotrilo genetsko testiranje ukoliko bi na taj način mogli saznati koje bolesti će potencijalno razviti u budućnosti. Analizira rezultata istraživanja pokazala je da su studenti farmacije iskazali sveukupno pozitivnije stavove o farmakogenomici u usporedbi sa studentima medicine i dentalne medicine. Čak 80, 7 % studenata farmacije smatra da bi farmakogenomika trebala biti važan dio kurikuluma u usporedbi sa 44, 3 % studenata dentalne medicine i 49, 6 % studenata medicine (p<0, 001). Trideset i pet posto studenata ispitivanih studijskih programa smatra da im kurikulum ne pruža dovoljno znanja iz područja farmakogenomike, pri čemu se ističu ne¬gativni stavovi studenata dentalne medicine s 47, 1 %. Stoga, rezultati ovog istraživanja ukazuju na potrebu da se poveća osviještenost studenata iz područja biomedicine i zdravstva o važnosti farmakogenomike u kliničkoj praksi te im se omogući dodatna edukacija iz ovoga područja u okviru integriranih preddiplomskih i diplomskih studija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Split
Profili:
Marko Kumrić
(autor)
Darko Modun
(autor)
Ana Šešelja Perišin
(autor)
Marino Vilović
(autor)
Doris Rušić
(autor)
Josipa Bukić
(autor)
Joško Božić
(autor)
Dario Leskur
(autor)