Pregled bibliografske jedinice broj: 1146871
Polimorfne varijante u genima kandidatima za pretilost (LEPR i GHRL) u trima populacijama Roma Hrvatske
Polimorfne varijante u genima kandidatima za pretilost (LEPR i GHRL) u trima populacijama Roma Hrvatske, 2021., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek, Zagreb
CROSBI ID: 1146871 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Polimorfne varijante u genima kandidatima za
pretilost (LEPR i GHRL) u trima populacijama
Roma Hrvatske
(Polymorphic variants in candidate genes for
obesity (LEPR i GHRL) in three Croatian Roma
populations)
Autori
Vidović, Anamaria
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek
Mjesto
Zagreb
Datum
29.09
Godina
2021
Stranica
54
Mentor
Zajc Petranović, Matea ; Galov, Ana
Ključne riječi
pretilost, antropometrija, gen za leptinski receptor, LEPR, gen za grelin, GHRL, polimorfizmi, populacija Roma
(obesity, anthropometry, leptin receptor gene, LEPR, ghrelin gene, GHRL, polymorphisms, Roma population)
Sažetak
Pretilost je jedan od glavnih javnozdravstvenih problema današnjice jer pretile osobe imaju povećani rizik od razvoja brojnih teških kroničnih bolesti. Poznato je nekoliko monogenskih mutacija povezanih s pretilosti, no kod najvećeg broja osoba pretilost ima kompleksnu podlogu. Leptinski receptor, kojeg kodira gen LEPR, veže na sebe hormon leptin koji signalizira osjećaj sitosti, a grelin je hormon koji potiče osjećaj gladi. U ovom radu analizirane su učestalosti alela i genotipova varijanti rs1805094 gena LEPR i rs35683 gena GHRL u trima populacijama Roma Hrvatske (n=440) te je ispitana njihova povezanost s antropometrijskim pokazateljima prekomjerne težine i pretilosti. Rome karakterizira visoka prevalencija pretilosti, a njihovu evolucijsku prošlost brojni učinci utemeljitelja i visok stupanj endogamije. Učestalosti genotipova i alela polimorfizma rs1805094 ne razlikuju se između triju romskih populacija, dok se učestalosti genotipova polimorfizma rs35683 značajno razlikuju ; u odnosu na populacije Baranje i Zagreba, u Međimurju ima značajno više heterozigota. Pretilih osoba bilo je 28, 08% ; podjednako žena i muškaraca, dok je pothranjenih žena bilo 3x više nego pothranjenih muškaraca (6, 6% vs. 1, 9%). U odnosu na ostale regije i osobe istog spola, Romi iz Zagreba su češće pretili i imaju povećan opseg trbuha, a najmanje pretilih Romkinja ima u Međimurju. Nositelji genotipa CC polimorfizma rs35683 imaju najviše srednje vrijednosti indeksa tjelesne mase i nekih drugih antropometrijskih pokazatelja prekomjerne tjelesne težine. Polimorfizam rs1805094 nije pokazao povezanost s antropometrijskim obilježjima populacije Roma Hrvatske.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2014-09-4454 - utjecaj podrijetla i izolacije na ADME gene: primjer romske populacije (ADMEROMA) (Peričić Salihović, Marijana, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za antropologiju