Pregled bibliografske jedinice broj: 1145948
Istraživanje starenja i ponašanja mikroplastike nakon ubrzane termodegradacije
Istraživanje starenja i ponašanja mikroplastike nakon ubrzane termodegradacije, 2021., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1145948 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje starenja i ponašanja mikroplastike nakon ubrzane termodegradacije
(Study of aging and microplastic behaviour after accelerated thermodegradation)
Autori
Murgić, Klara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2021
Stranica
66
Mentor
Hrnjak Murgić, Zlata
Ključne riječi
atmosfersko starenje, termodegradacija, poli(etilen tereftalat), plastični otpad, mikroplastika
(weathering, thermodegradation, poly(ethylene terephthalate), plastic waste, microplastics)
Sažetak
U ovom radu simuliran je proces atmosferskog toplinskog starenja polimernog materijala u sušioniku (procesa koji se odvija u okolišu nakon odlaganja plastičnog otpada) kojim nastaje mikroplastika, te je provedena karakterizacija uzoraka nakon simuliranog procesa starenja. U tu svrhu korišteni su komercijalni polimerni materijali: poli(etilen tereftalat) (PET) boce za vodu i PET folije. Starenje je provedeno u nekoliko vremenskih perioda ; 14 dana, 28 dana i 42 dana, a svaki dan predstavljao je jedan ciklus starenja. Jednodnevni ciklus sastojao se od: 16h starenja pri temperaturi od 70 °C, 4 h pri temperaturi od 70 °C u prisutstvu povećane vlage i 2h u zamrzivaču na -18 °C. U svrhu praćenja procesa degradacije, određivanja toplinske stabilnosti i sadržaja adsorbirane vlage, ispitivanja mehaničkih svojstava, te analiziranja morfologije i površinskih svojstava starenih uzoraka, provedeni je karakterizacija: infracrvenom spektroskopijom (FTIR), termogravimetrijski (TGA), testom naprezanje- istezanje, pretražnim elektronskim mikroskopom (SEM) te mjerenjem kontaknog kuta. Rezultati svih navedenih metoda su dokazali promjenu svojstava, strukture i kemijskog sastava molekula PET polimera s vremenom toplinskog starenja, ali u manjoj mjeri. Time je potvrđeno da je proces degradacije PET polimera u okolišu dugotrajan proces.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2020-02-6033 - Mikroplastika u vodi; sudbina, ponašanje i uklanjanje (ReMiCRO) (Lončarić Božić, Ana, HRZZ - 2020-02) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Zlata Hrnjak-Murgić
(mentor)