Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 1145219

Twitter kao izvor (lažnih) vijesti u Hrvatskoj: medijski pristupi i strategije


Holy, Mirela
Twitter kao izvor (lažnih) vijesti u Hrvatskoj: medijski pristupi i strategije // Knjiga sažetaka - Međunarodni interdisciplinarni znanstveni simpozij Filozofijska misao u vremenu fake newsa, govora mržnje, infodemije, manipuliranja i neslobode medija (2021.) / Brdovčak Mac, Srećko (ur.).
Zagreb: Sveučilište Sjever i Centar za filozofiju medija i mediološka istraživanja (CFM), 2021. str. 36-37 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)


CROSBI ID: 1145219 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Twitter kao izvor (lažnih) vijesti u Hrvatskoj: medijski pristupi i strategije
(Twitter as a Source of (fake) News in Croatia: Media approaches and Strategies)

Autori
Holy, Mirela

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni

Izvornik
Knjiga sažetaka - Međunarodni interdisciplinarni znanstveni simpozij Filozofijska misao u vremenu fake newsa, govora mržnje, infodemije, manipuliranja i neslobode medija (2021.) / Brdovčak Mac, Srećko - Zagreb : Sveučilište Sjever i Centar za filozofiju medija i mediološka istraživanja (CFM), 2021, 36-37

ISBN
978-953-8248-05-4

Skup
Međunarodni interdisciplinarni znanstveni simpozij "Filozofijska misao u vremenu fake newsa, govora mržnje, infodemije, manipuliranja i neslobode medija"

Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.09.2021. - 24.09.2021

Vrsta sudjelovanja
Predavanje

Vrsta recenzije
Recenziran

Ključne riječi
Twitter ; lažne vijesti ; društveni mediji ; propaganda
(Twitter ; fake news ; social media ; propaganda)

Sažetak
Twitter je društveni medij koji se najviše koristi kao izvor informacija za tradicionalne masovne medije, ali je ujedno i medij za koji je istraživanjem koje je proveo Massachusetts Institute of Technology (MIT) utvrđeno da je često i instrument za širenje lažnih vijesti (Vosoughi, Roy i Aral, 2018). Rezultati MIT- ovog istraživanja tvitova u razdoblju između 2006. i 2017. godine pokazali su da se laži na Twitteru šire brže, dublje, šire i dalje od točnih informacija, i to u svim istraživanim kategorijama. Ono što je porazni podatak jest vjerojatnost da će se lažne vijesti proslijediti 70% veća no za točne informacije. Istraživanje je pokazalo i kako je percepcija korisnika o tome da informacija sadrži nešto novo izuzetno važan čimbenik za daljnje širenje informacija te da se lažne vijesti doživljavaju više kao nove, no što je to slučaj s točnim informacijama. Iako Twitter u Hrvatskoj nema veliki broj korisnika u usporedbi s drugim društvenim medijima (prema izvješću We are Social za 2020. godinu Twitter je u Hrvatskoj imao 280 tisuća korisnika, Facebook 1, 7 milijun, a Instagram 1, 1 milijun korisnika), Twitter kao sredstvo komunikacije koriste mnogi hrvatski novinari. S obzirom na činjenicu da je Twitter društveni medij koji se najviše koristi kao izvor informacija za tradicionalne masovne medije, ovaj rad istražuje: • koliko hrvatski novinari koriste Twitter kao izvor informacija, • provjeravaju li informacije koje privuku njihovu pozornost za daljnju medijsku obradu, • na koji način provjeravaju vjerodostojnost tih informacija, • ukoliko utvrde nevjerodostojnost tih informacija upozoravaju li korisnike Twittera, ali i publike medija za koje rade o tome da je plasirana netočna informacija, • koje su najučinkovitije taktike i strategija borbe protiv lažnih vijesti, te • trebaju li te strategije biti inicirane od strane medija ili od strane regulatora. Za istraživanje će se koristiti kvalitativna metoda dubinskog intervjua s šest novinara oba spola koji su korisnici Twittera.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Sveučilište VERN, Zagreb

Profili:

Avatar Url Mirela Holy (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Holy, Mirela
Twitter kao izvor (lažnih) vijesti u Hrvatskoj: medijski pristupi i strategije // Knjiga sažetaka - Međunarodni interdisciplinarni znanstveni simpozij Filozofijska misao u vremenu fake newsa, govora mržnje, infodemije, manipuliranja i neslobode medija (2021.) / Brdovčak Mac, Srećko (ur.).
Zagreb: Sveučilište Sjever i Centar za filozofiju medija i mediološka istraživanja (CFM), 2021. str. 36-37 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
Holy, M. (2021) Twitter kao izvor (lažnih) vijesti u Hrvatskoj: medijski pristupi i strategije. U: Brdovčak Mac, S. (ur.)Knjiga sažetaka - Međunarodni interdisciplinarni znanstveni simpozij Filozofijska misao u vremenu fake newsa, govora mržnje, infodemije, manipuliranja i neslobode medija (2021.).
@article{article, author = {Holy, Mirela}, editor = {Brdov\v{c}ak Mac, S.}, year = {2021}, pages = {36-37}, keywords = {Twitter, la\v{z}ne vijesti, dru\v{s}tveni mediji, propaganda}, isbn = {978-953-8248-05-4}, title = {Twitter kao izvor (la\v{z}nih) vijesti u Hrvatskoj: medijski pristupi i strategije}, keyword = {Twitter, la\v{z}ne vijesti, dru\v{s}tveni mediji, propaganda}, publisher = {Sveu\v{c}ili\v{s}te Sjever i Centar za filozofiju medija i mediolo\v{s}ka istra\v{z}ivanja (CFM)}, publisherplace = {Zagreb, Hrvatska} }
@article{article, author = {Holy, Mirela}, editor = {Brdov\v{c}ak Mac, S.}, year = {2021}, pages = {36-37}, keywords = {Twitter, fake news, social media, propaganda}, isbn = {978-953-8248-05-4}, title = {Twitter as a Source of (fake) News in Croatia: Media approaches and Strategies}, keyword = {Twitter, fake news, social media, propaganda}, publisher = {Sveu\v{c}ili\v{s}te Sjever i Centar za filozofiju medija i mediolo\v{s}ka istra\v{z}ivanja (CFM)}, publisherplace = {Zagreb, Hrvatska} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font