Pregled bibliografske jedinice broj: 1144642
Utjecaj mjera za suzbijanje COVID-19 na kvalitetu zraka u gradu Zagrebu
Utjecaj mjera za suzbijanje COVID-19 na kvalitetu zraka u gradu Zagrebu // Dvanaesti hrvatski znanstveno-stručni skup "Zaštita zraka '21" - zbornik sažetaka / Pehnec, Gordana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 2021. str. 50-51 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1144642 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj mjera za suzbijanje COVID-19 na kvalitetu zraka u gradu Zagrebu
(Influence of COVID-19 control measures on air quality in the city of Zagreb)
Autori
Pehnec, Gordana ; Bešlić, Ivan ; Davila, Silvije ; Jakovljević, Ivana ; Sever Štrukil, Zdravka ; Gluščić, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Dvanaesti hrvatski znanstveno-stručni skup "Zaštita zraka '21" - zbornik sažetaka
/ Pehnec, Gordana - Zagreb : Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 2021, 50-51
Skup
12. hrvatski znanstveno-stručni skup "Zaštita zraka 2021"
Mjesto i datum
Medulin, Hrvatska, 15.09.2021. - 17.09.2021
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zatvaranje ; lebdeće čestice ; dušikov dioksid ; ozon ; benzo(a)piren
(lockdown ; particulate matter ; nitrogen dioxide ; ozone ; benzo(a)pyrene)
Sažetak
Pandemija COVID-19, koja je započela početkom 2020. godine, uzrokovala je brojne promjene u gospodarskim aktivnostima, prometu i navikama ljudi. Mjere suzbijanja širenja bolesti koje su primijenile brojne zemlje uključivale su i djelomično ili potpuno zatvaranje (engl. lockdown) kroz određena razdoblja intenzivnog širenja bolesti. Provođenje ovih mjera odrazilo se i na kvalitetu zraka diljem svijeta. U prvom valu bolesti, u zimu i proljeće 2020. godine, satelitske snimke pokazale su izraziti pad razina i emisija onečišćujućih tvari u zrak u brojnim industrijskim područjima i prometnim središtima. U Hrvatskoj, prvi slučaj zaraze novim koronavirusom evidentiran je 25. 2. 2020., a stroge mjere obustave rada škola, fakulteta i vrtića te zatim javnog prijevoza i svih djelatnosti osim najnužnijih, u gradu Zagrebu trajale su od sredine ožujka do sredine svibnja 2020. godine. U ovom istraživanju proučavani su podaci o kvaliteti zraka s mjernih postaja lokalne mjerne mreže grada Zagreba (Ksaverska cesta, Đorđićeva ulica, Prilaz baruna Filipovića, Peščenica, Siget, Susedgrad) u razdoblju od 30. 3. 2020. do 11. 5. 2020. te su uspoređeni s podacima za isto razdoblje tijekom 2017., 2018. i 2019. godine. Promatrane su sljedeće onečišćujuće tvari: dušikov dioksid (NO2), ozon (O3), frakcije lebdećih čestica PM10 i PM2, 5 te benzo(a)piren (BaP) u PM10. Srednje vrijednosti koncentracija NO2 bile su, ovisno o karakteru mjerne postaje, 24 % - 49 % niže tijekom perioda strogog zatvaranja u odnosu na trogodišnji prosjek (2017. - 2019.) za isto razdoblje, a najveći pad opažen je na mjernim postajama najviše opterećenim prometom. Suprotno tome, koncentracije ozona statistički su značajno porasle na svim lokacijama (između 14 % i 29 %), a u pravilu najveći porast koncentracija ozona opažen je na postajama na kojima je bio izraženiji pad koncentracija dušikovog dioksida. Masene koncentracije lebdećih čestica PM10 bile su statistički značajno niže tijekom razdoblja zatvaranja na mjernim postajama Peščenica, Siget i Črnomerec, dok su na ostalim postajama bile u rasponima koncentracija iz ranijih godina. Razine PM2, 5 prate se na tri lokacije u Zagrebu te se nisu statistički značajno razlikovale u odnosu na ranije godine. Koncentracije BaP u PM10, koje se prate na mjernim postajama Ksaverska cesta i Siget bile su nešto više u 2020. godini u odnosu na ranija razdoblja, ali se ta razlika nije pokazala statistički značajna. Rezultati ovog istraživanja upućuju da je smanjenje aktivnosti, a naročito prometa, tijekom razdoblja strogog zatvaranja dovelo do smanjenja koncentracija NO2 i djelomično PM10 na mjernim postajama opterećenim prometom, no istovremeno je dovelo do porasta razina ozona. Koncentracije BaP u PM10 i PM2, 5, koji značajnom dijelom potječu i iz drugih izvora poput npr. ložišta, nisu se u Zagrebu značajnije smanjile za vrijeme perioda zatvaranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb
Profili:
Silvije Davila
(autor)
Zdravka Sever Štrukil
(autor)
Gordana Pehnec
(autor)
Ivan Bešlić
(autor)
Ivana Jakovljević
(autor)
Valentina Gluščić
(autor)