Pregled bibliografske jedinice broj: 1143639
Sinteza graft kopolimera PEDOT-g-PCL polimerizacijom otvaranja prstena
Sinteza graft kopolimera PEDOT-g-PCL polimerizacijom otvaranja prstena, 2021., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1143639 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sinteza graft kopolimera PEDOT-g-PCL
polimerizacijom otvaranja prstena
(Synthesis of graft copolymer PEDOT-g-PCL by ring
opening polymerization)
Autori
Švegovec, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
13.09
Godina
2021
Stranica
51
Mentor
Katančić, Zvonimir
Neposredni voditelj
Sačer, Denis
Ključne riječi
elektrovodljivi polimeri ; graft kopolimer ; poli(3, 4-etilendioksitiofen) ; poli(kaprolakton) ; senzori
(conductive polymers ; graft copolymer ; poly(3, 4-ethylenedioxythiophene) ; poly(caprolactone) ; sensors)
Sažetak
Elektrovodljivi polimeri su zbog svoje električne provodnosti, velike površine i stabilnosti u okolišu idealan materijal za primjenu u biosenzorima za praćenje osobnog zdravlja ugrađenima u nosivu elektroniku, a za tu svrhu nužno je da budu istezljivi i samozacjeljivi. To se postiže ugradnjom dinamičkih nekovalentnih umreženja između polimernih lanaca elekrovodljivog polimera što je ključno za zadržavanje dobre sposobnosti prijenosa naboja. U ovom diplomskom koristit će se novi višefazni dizajn za visoko istezljive, elektrovodljive polimere koji su zacjeljivi na sobnoj temperaturi. Glavni lanac biti će poli(3, 4- etilendioksitiofen), a na njega će se vezati bočne grane PCl polimera. Kao alat za krojenje željenih graft polimera, koristit će se anionska polimerizacija otvaranja prstena koja omogućava izgradnju polimera sa specifično krojenim funkcionalnostima, u ovom slučaju optimalne gustoće umreženja i duljine bočnih lanaca. Za dobivanje različitih duljina PCL lanca korišteni su različiti uvjeti polimerizacije, a učinak na svojstva procijenjen je uz pomoć više tehnika. Strukturna svojstva sintetiziranih materijala okarakterizirana su tehnikama kao što su nuklearna magnetska rezonancija (NMR), infracrvena spektroskopija (FTIR) i UV/Vis spektroskopija. Elektrokemijska svojstva proučavana su cikličkom voltametrijom i metodom sonde s četiri točke, dok su toplinska svojstva proučavana termogravimetrijskom analizom (TGA) i diferencijalnom skenirajućom kalorimetrijom (DSC). Analize su potvrdile uspješnu sintezu vodljivih graft polimera s povećanom rastezljivošću uz zadržavanje dobrih vodljivih svojstava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-8304 - Molekularno krojenje istezljivih i zacijeljivih vodljivih polimera za nosivu elektroniku (SHaPes) (Katančić, Zvonimir, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb