Pregled bibliografske jedinice broj: 1142006
Kvaliteta života osoba kasne odrasle dobi u Slavoniji
Kvaliteta života osoba kasne odrasle dobi u Slavoniji // VIII. znanstveno-stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici, knjiga sažetaka / Vuletić, Gorka ; Križanić, Valerija ; Pribisalić, Dalia (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2020. str. 67-67 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1142006 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvaliteta života osoba kasne odrasle dobi u
Slavoniji
(Quality of life of persons in late adulthood in
Slavonia)
Autori
Babić Čikeš, Ana ; Tomašić Humer, Jasmina ; Šincek, Daniela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VIII. znanstveno-stručni skup Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici, knjiga sažetaka
/ Vuletić, Gorka ; Križanić, Valerija ; Pribisalić, Dalia - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2020, 67-67
ISBN
978-953-314-138-1
Skup
8. znanstveno - stručni skup: Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 13.02.2020. - 15.02.2020
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kvaliteta života, kasna odrasla dob, Slavonija
(quality of life, late adulthood, Slavonia)
Sažetak
Ciljevi su ovog istraživanja bili ispitati različite aspekte kvalitete života osoba kasne odrasle dobi na području Slavonije te odnos kvalitete života i demografskih karakteristika sudionika. U istraživanju je sudjelovalo 694 sudionika starijih od 65 godina (M = 73.98, SD = 6.40, raspon 64-94) od čega su 62.6% bile žene. Podaci su prikupljeni u sklopu opsežnijeg istraživanja individualnim anketiranjem u domovima sudionika na području pet slavonskih županija, pri čemu nisu uključene osobe koje žive u organiziranom stanovanju. Primijenjen je upitnik kvalitete života WHOQOL-BREF koji mjeri četiri domene kvalitete života (tjelesno zdravlje, psihološko zdravlje, socijalni odnosi i okolina) te uključuje opće procjene kvalitete života i kvalitete života povezane sa zdravljem. Osim toga, prikupljeni su podaci o demografskim karakteristikama sudionika. Rezultati pokazuju da je opća procjena kvalitete života povezana sa svim domenama kvalitete života, a najviše sa psihološkim zdravljem. Kao što je i očekivano, mlađi, obrazovaniji, zdraviji i materijalno neovisniji sudionici procjenjuju kvalitetu svog života na svim domenama višom. Muškarci procjenjuju svoje tjelesno i psihološko zdravlje te okolinu povoljnije u usporedbi sa ženama. Oženjeni sudionici imaju više procjene na svim varijablama kvalitete života u odnosu na obudovjele osobe i na svim domenama kvalitete života u odnosu na nevjenčane osobe. Kvaliteta osoba kasne odrasle dobi nije se pokazala povezanom s brojem osoba u kućanstvu osobe. Dobiveni rezultati uglavnom su u skladu s očekivanjima te su komentirani u odnosu na socio-ekonomske uvjete života u Slavoniji i mogućnosti poboljšanja kvalitete života starijeg stanovništva na području Slavonije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek