Pregled bibliografske jedinice broj: 1141750
Razlike u prilagodbi na umirovljenje s obzirom na samoprocjenu zdravlja i percepciju socijalne podrške
Razlike u prilagodbi na umirovljenje s obzirom na samoprocjenu zdravlja i percepciju socijalne podrške // Socijalna ekologija : časopis za ekološku misao i sociologijska istraživanja okoline, 30 (2021), 2; 197-217 doi:10.17234/SocEkol.30.2.2 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1141750 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razlike u prilagodbi na umirovljenje s obzirom
na samoprocjenu zdravlja i percepciju socijalne
podrške
Autori
Bertić, Želimir ; Telebuh, Mirjana ; Grozdek Čovčić, Gordana
Izvornik
Socijalna ekologija : časopis za ekološku misao i sociologijska istraživanja okoline (1330-0113) 30
(2021), 2;
197-217
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Atchleyev model ; prilagodba na umirovljenje ; samoprocjena zdravlja ; socijalna podrška ; umirovljenje ; zdravlje
Sažetak
Zbog sve većeg broja starijeg stanovništva povećava se i broj osoba koje žive u statusu umirovljenika. Kako bi osobe postigle što bolju kvalitetu života i očuvale svoj potencijal te i u starijoj dobi nastavile davati doprinos društvu, potrebno je kontinuirano provoditi istraživanja o prilagodbi na umirovljenje. Fokus ovoga istraživanja usmjeren je na dobivanje jasnijeg uvida u prilagodbu starijih osoba na umirovljenje s obzirom na samoprocjenu zdravlja i percepciju socijalne podrške te na mogućnost prepoznavanja faktora kojima bi se moglo djelovati u poboljšanju loše prilagodbe na umirovljenje. Istraživanje je provedeno u jesen 2019. godine, a uključivalo je 208 osoba oba spola starijih od 65 godina, bez tjelesne invalidnosti ili teških tjelesnih, kognitivnih ili mentalnih bolesti, koje žive u Domu umirovljenika u Bjelovaru i koji su korisnici gerontoloških centara u Zagrebu. Razlike u prilagodbi na umirovljenje s obzirom na samoprocjenu vlastitog zdravlja i percepciju socijalne podrške razmatrane su prema Atchleyevom (2000) modelu prilagodbe na umirovljenje. Dobiveni rezultati potvrđuju konceptualne pretpostavke ranijih istraživanja te ukazuju na pozitivniju orijentiranost prema životu u mirovini ispitanika s boljim rezultatima u samoprocjeni vlastitog zdravlja i percepciji socijalne podrške. Razlozi tomu mogli bi biti bolje zdravlje koje pojedincu pruža mogućnost da ostane više društveno aktivan i bude usmjeren na svoju ulogu umirovljenika, a stalna socijalna podrška pomaže u postizanju pozitivnih iskustava tijekom prilagodbe na umirovljenje. Rezultate predstavljene u ovom radu treba promotriti i u kontekstu otvaranja prostora za daljnja istraživanja, ali i za nove rasprave u području zdravstvenih i socijalnih pitanja budućih i trenutnih umirovljenika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Interdisciplinarne društvene znanosti, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Zdravstveno veleučilište, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus