Pregled bibliografske jedinice broj: 1141382
Doprinos revije "Svjetlo riječi" širenju mariološko-marijanskih tema
Doprinos revije "Svjetlo riječi" širenju mariološko-marijanskih tema // Gospina Bosna - pod okriljem "Rajske Djeve". Zbornik radova XIII. mariološko-marijanskoga nacionalnog simpozija, Travnik, 10.-13.svibnja 2018. / Kovač, Nedjeljka Valerija ; Patafta, Daniel (ur.).
Zagreb: Kršćanska sadašnjost, 2022. str. 303-326 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1141382 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Doprinos revije "Svjetlo riječi" širenju
mariološko-marijanskih tema
(The Contribution of the magazine "Svjetlo riječi" to
the Dissemiantion of mariological-marian themes)
Autori
Kovač, Nedjeljka Valerija ; Barnjak, Božana Tea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Gospina Bosna - pod okriljem "Rajske Djeve". Zbornik radova XIII. mariološko-marijanskoga nacionalnog simpozija, Travnik, 10.-13.svibnja 2018.
/ Kovač, Nedjeljka Valerija ; Patafta, Daniel - Zagreb : Kršćanska sadašnjost, 2022, 303-326
ISBN
978-953-6420-36-0
Skup
13. nacionalni mariološko‑marijanski kongres Hrvatskoga mariološkog instituta Gospina Bosna: pod okriljem 'Rajske Djeve
Mjesto i datum
Travnik, Bosna i Hercegovina, 10.05.2018. - 13.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Marija, Svjetlo riječi, Majka Isusova, povijest spasenja, hvalospjev Veliča, teologija oslobođenja, svetište Gospa Olovska, marijanska likovna umjetnost
(Mary ; theology of liberation ; history of salvation ; marian fine art ;)
Sažetak
Autorice istražuju priloge marijanske tematike u reviji Svjetlo riječi u razdoblju od 2000. do 2017. godine te zaključuju da je taj poznati mjesečnik posvetio značajan prostor vjerničkom razumijevanju Marijina lika i prikladna odnosa prema njoj. Zamjećuju da Svjetlo riječi preferira jednostavnije, vjerničkom i društveno-kulturnom životu bliže teme o Mariji, dok kompleksnije teme, poglavito one koje su se razvile u prostoru crkvenoga učiteljstva, gotovo ne dotiče. Na temelju prisutnih priloga, autorice su artikulirale pet područja razmišljanja o Mariji. Prvi je biblijski pristup, uglavnom iz Evanđelja Isusova djetinjstva, na temelju kojega se Marija prikazuje kao ona koja se vjerom otvara djelovanju Božje milosti i postaje Isusovom majkom. Drugo polazište razmišljanju o Mariji dolazi iz poticaja feminističke teologije i teologije oslobođenja, te se Marija tumači kao snažna žena, koja je osjetljiva za Božju pravednost i milosrđe prema onima koji trpe nepravdu. Treći pristup Mariji polazi od njezine aktualnosti ali i odsutnosti u sadašnjemu crkvenom govoru, posebno kroz teme teološke rezerviranosti, marijanskih ukazanja i čudesa, Marijina odnosa prema Bogu i posredničke uloge za ljude. Četvrto područje tiče se povijesti svetišta Gospe Olovske, iz kojega je vidljivo da je Marija već stoljećima duboko prisutna u vjerničkoj svijesti i štovanju ljudi toga područja i šire okolice. Konačno, bogatstvo marijanskih umjetničkih djela na prostoru Bosne Srebrne pokazuje da je Marijina posebnost trajno nadahnuće kako vjernicima tako naručiteljima i umjetnicima. Revija Svjetlo riječi čini razvidnim kako je Marija stoljećima dio vjerničke svijesti i kulturne baštine toga kraja te kako i današnjemu čovjeku predstavlja nadahnuće za svakodnevno življenje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Povijest, Likovne umjetnosti