Pregled bibliografske jedinice broj: 1139951
Novi sustav zaključavanja za kutno stabilne pločice
Novi sustav zaključavanja za kutno stabilne pločice, 2019., diplomski rad, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Katedra za eksperimentalnu mehaniku, Zagreb
CROSBI ID: 1139951 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novi sustav zaključavanja za kutno stabilne
pločice
(A novel locking system for angular stable plates)
Autori
Adamović, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Katedra za eksperimentalnu mehaniku
Mjesto
Zagreb
Datum
12.07
Godina
2019
Stranica
69
Mentor
Kodvanj, Janoš
Neposredni voditelj
Sabalić, Srećko
Ključne riječi
osteosinteza, pločica za zaključavanje, stabilnost, pomak, push-out ispitivanje
(osteosynthesis, locking plate, stability, dispalcement, push-out test)
Sažetak
Kod liječenja prijeloma stabilnost osteosinteze od posebne je važnosti za dobar ishod liječenja. Ovisno o lokaciji i vrsti prijeloma stabilnost se postiže imobilizacijskom udlagom, vanjskom fiksacijom, intramedularnom fiksacijom, kompresijskim pločicama ili pločicama na zaključavanje. Prijelomi se danas uglavnom liječe otvorenom repozicijom i unutarnjom fiksacijom pločicama na zaključavanje. Čvrsta veza između vijka i pločice postiže se posebno oblikovanom glavom vijka i provrta u pločici. Poliaksijalnost vijaka osigurava veću biomehaničku stabilnost sustava kost-pločica-vijak, što rezultira očuvanjem biološkog integriteta kosti, bržim cijeljenjem i posljedično manjim brojem postoperativnih komplikacija. U ovom radu provedeno je ispitivanje funkcionalnosti novog sustava zaključavanja vijka u pločici i sustava koji je prema stanju tehnike sličan novom rješenju i koristi se u kirurškoj praksi. Ispitivanja računalnim simulacijama pri statičkom i cikličkom opterećenju provedena su i eksperimentalno za četiri kuta otklona osi vijka u odnosu na os provrta u pločici. Rezultati računalnih simulacija metodom konačnih elemenata su pokazali da su naprezanja kod aksijalnog tlačnog opterećenja vijka neznatno veća kod vijka i pločice kontrolnog modela. Pri savijanju vijka naprezanja u vijku su veća kod kontrolnog modela, a u pločici kod novog sustava zaključavanja. Pomaci su kod oba opterećenja veći na vijku novog sustava zaključavanja. Rezultati cikličkih ispitivanja savijanjem vijka zaključanog u pločici su pokazali da kod sva četiri položaja vijka nema statistički značajne razlike u pomacima između novog i kontrolnog sustava zaključavanja. Rezultati statičkog testa istiskivanja su pokazali da je pri aksijalnom opterećenju vijka zaključanog okomito na pločicu maksimalna sila koja dovodi do popuštanja veze između glave vijka i provrta u pločici statistički značajno veća kod kontrolnog sustava zaključavanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo, Temeljne tehničke znanosti, Interdisciplinarne tehničke znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb