Pregled bibliografske jedinice broj: 1137208
Sinteza propilnih estera masnih kiselina i primjenska svojstva mješavina s mineralnim dizelom
Sinteza propilnih estera masnih kiselina i primjenska svojstva mješavina s mineralnim dizelom, 2020., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1137208 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sinteza propilnih estera masnih kiselina i primjenska svojstva mješavina s
mineralnim dizelom
(Synthesis and investigation of application properties of propyl fatty acid esters and its
mixtures with mineral diesel)
Autori
Medić, Mihovil
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
21.12
Godina
2020
Stranica
80
Mentor
Gazivoda Kraljević, Tatjana ; Faraguna, Fabio
Ključne riječi
biodizel ; suncokretovo ulje ; propanol ; transesterifikacija
(biodiesel ; sunflower oil ; propanol ; transesterification)
Sažetak
Zbog sve manjih rezervi fosilnih goriva, a sve većih zahtjeva za energijom, svijet se okreće procesima pretvorbe biomase u tekuća goriva. Jedno od tih goriva je biodizel, alkilni ester masnih kiselina čijim izgaranjem nastaje manje stakleničkih plinova. Biodizel se najčešće dobiva reakcijom transesterifikacije triglicerida iz biljnih ulja ili životinjskih masti i alkohola, najčešće metanola. Nedostatak biodizela naspram mineralnog dizela je niža toplinska vrijednost i loša niskotemperaturna svojstva. Jestiva ulja su rafinirana i imaju manji sadržaj slobodnih masnih kiselina pa se reakcija transesterifikacije provodi uz bazični katalizator te tako ne dolazi do stvaranja sapuna u velikoj mjeri. Propanol i viši alkoholi u odnosu na metanol i etanol imaju određene prednosti poput bolje mješljivosti s dizelom, veće hidrofobnosti, cetanskog broja i toplinske vrijednosti. U ovom radu sintetizirani su propilni esteri masnih kiselina reakcijom transesterifikacije triglicerida iz suncokretovog ulja i propanola uz bazični katalizator (KOH). Kako bi se ispitala molekulska međudjelovanja i njihov utjecaj na primjenska svojstva pripremljene su mješavine osnovnih komponenata, dizela, biodizela i propanola. Primjenska svojstva koja su ispitana normiranim metodama su viskoznost, gustoća, točka filtrabilnosti i mazivost. Mješavine su dodatno karakterizirane infracrvenom spektroskopijom s Fourierovom transformacijom (FTIR), diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC) te mjerenjem površinske napetosti, kontaktnog kuta i indeksa refrakcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2019-04-5242 - Razvoj funkcionalnih biogoriva i (bio)aditiva te ispitivanje primjenskih svojstava mješavina s mineralnim gorivima (FunBioFA) (Faraguna, Fabio, HRZZ - 2019-04) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb